Rekordowa liczba turystów odwiedziła czeskie zamki i pałace

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w ubiegłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord.

W roku 2014 łączna liczba odwiedzających wyniosła 4,8 miliona. O tym, że rok 2015 będzie rekordowy, Narodowy Instytut Zabytków poinformował już pod koniec września 2015 roku, kiedy odnotowano 4,6 miliona gości. Wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców jest spowodawany między innymi ciekawymi programami kulturalnymi proponowanymi przez obiekty.

Na pierwszym miejscu znalazł się unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboká na południu Czech. W pierwszej piątce znalazły sie także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich.

fot. Hluboka nad Wełtawą/Ladislav Renner

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24