Rodzinne wakacje w Słowenii

Pełna zieleni i możliwości aktywnego wypoczynku Słowenia to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje. Wody naturalnych uzdrowisk, jaskinie, bajkowy klimat to mocne argumenty, żeby spędzić tu urlop. Dla spragnionych odrobiny magii idealnym pomysłem będzie spędzenie nocy w domku na drzewie.

Kraina znajdująca się między Alpami, Morzem Śródziemnym, Krasami i Kotliną Panońską zainspiruje nawet najmłodszych turystów. Przez Jaskinię Postojną  prowadzi prawie 4-kilometrowy szlak kolejowy. Pociąg przejeżdża przez labirynt tuneli, szybów i pomieszczeń czyniących jaskinię cudem natury. Jaskinia jest też schronieniem dla ponad 150 gatunków zwierząt.

Wodne przygody można przeżyć we wszystkich regionach Słowenii. Jeden z największych kompleksów basenowych w kraju znajduje się w Dolnej Krainie (region Dolenjska). Spa Terme Čatež oferuje wiele atrakcji dla dzieci i przyciąga bogatym programem rozrywkowym. Indiańska Wioska, Zatoka Piratów, Dziki Zachód to gratka dla najmłodszych. Będąc w Słowenii warto odwiedzić Aqualunę – najbardziej spektakularny park wodny w Słowenii, znajdujący się w miejscowości Podčetrtek. Jest on częścią kompleksu Terme Olimia.

W nadmorskim mieście Portorož turyści chętnie odwiedzają centrum odnowy biologicznej Terme & Wellness LifeClass. Morska woda zajmuje łączną powierzchnię 2000 m2. Kolorowe kąpiele Bubble-me wypełniają świat dzieci tysiącami kolorowych bąbelków, a masaż ajurwedyjski delikatnie relaksuje najmłodszych i poprawia ich samopoczucie.

Będąc w Słowenii warto odwiedzić pasterzy mieszkających na płaskowyżu Velika Planina, gdzie zachowała się jedna z niewielu tradycyjnych osad pasterskich. Znajdujące się tu domki są otwarte dla gości o każdej porze roku. Zimą wzgórza zmieniają się w stoki saneczkowe, ale osada szczególnie ożywa w czerwcu, kiedy to pasterze przenoszą się do domków i zajmują się wypasem bydła aż do września.

W Słowenii łatwo można spełnić dziecięce marzenie i spędzić wakacje w drewnianych domkach w środku lasu! Znajdują się wśród dziewiczej przyrody i ekscytują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najpiękniejszych z nich należą te położone w glampingowym kompleksie Garden Village Bled, niedaleko jeziora Bled, a także w Raduha w Dolinie Logarskiej. Liczne farmy oferują program animacyjny dla rodzin – do atrakcji należy poznawanie zwierząt i codziennego życia w gospodarstwie. Warto odwiedzić też farmę reniferów w Olimje przypominającą tę Świętego Mikołaja!

Pełne życia słoweńskie miasta i miasteczka znajdują się w niewielkiej odległości od nieskazitelnej, dzikiej przyrody. Nietrudno zakochać się w Ljubljanie, która zdobyła tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy w 2016 roku. Odkrywcy spędzą wspaniały czas odwiedzając Dom Eksperymentów lub Muzeum Iluzji w Ljubljanie. Połączenie nauki i zabawy spodoba się całej rodzinie.

W alpejskiej wiosce Kranjska Gora na najmłodszych czekają liczne atrakcje, takie jak jazda na sankach w dzień i w nocy, program animacyjny i szkółka narciarska. Latem działa tu Kekec Land – mini miasteczko inspirowane bohaterem z bajek Josipa Vandota. Zawdzięcza ono nazwę popularnej w Słowenii literackiej postaci – pasterzowi, który dba o to, by wszyscy czuli się tu mile widziani.

Zimą słoweńskie miasta i miasteczka zamieniają się w sielankowe górskie wioski z uroczymi jarmarkami świątecznymi. W Celje zwiedzający mogą odbyć przejażdżkę bryczką po Bajkowej Krainie (Pravljična Dežela), porozmawiać z wróżką i pociągnąć za rękaw Świętego Mikołaja. Latem Celje zaprasza do uwielbianego przez dzieci Muzeum Lisa Hermana.

Jesienią miłośnicy Pippi Pończoszanki chętnie odwiedzają najmłodsze słoweńskie miasto – Velenje. Właśnie wtedy odbywa się festiwal Pippi, będący największym świętem rodzinnym w Słowenii. W świecie znanej na całym świecie rudowłosej dziewczynki najmłodsi goście mogą przeżyć poruszające wyobraźnię przygody, a ci nieco starsi ponownie rozbudzą wspomnienia z dzieciństwa. Ponadto, co roku w sierpniu, na średniowiecznym rynku (Mestni Trg) w Škofja Loka odbywa się artystyczne wydarzenie dla dzieci – Festiwal Kolorowa Loka.

Wioska w Bohinj położona w Alpach Julijskich przyciąga historią o kozicy ze złotymi rogami. Jak mówi legenda, złote rogi kozicy były kluczem do skarbu ukrytego w górach wokół najwyższego szczytu Słowenii – Triglav. W pobliżu Ljubljany, w Krvavcu, turystów przyciąga Ścieżka Pasterskich Krasnoludów, która przybliża tajemnice górskiego życia pasterzy. Prowadzi ona przez malownicze lasy i pastwiska.

Więcej na:  https://www.slovenia.info. Fot.: www.slovenia.info.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24