Rok 2018 rekordowy dla maltańskiej turystyki

W 2018 r roku Maltę odwiedziło 2,6 miliona turystów! To 14 proc. więcej niż w 2017 r. W 2010 r. przyjechało 1,3 miliona turystów. W ciągu ostatnich 8 lat liczba ta podwoiła się.

Jedynie w grudniu zeszłego roku Maltę odwiedziło 120 tysięcy turystów z całego świata (jest to o 11 proc więcej niż w grudniu 2017 r.). Ponad 80 proc. z nich przyjechało w celach turystycznych, 14 proc. z powodów biznesowych. Prawie połowa zatrzymała się w hotelach. Największą grupę grudniowych turystów stanowiły osoby w wieku od 25 do 44 lat (40 proc.).

W 2018 r. wydatki na turystykę wyniosły 2,1 miliarda euro. Jest to o 8 proc. więcej niż w 2017 r. Nastąpił również wzrost liczby noclegów udzielonych turystom – łącznie w zeszłym roku udzielono ich prawie 18,6 miliona (wzrost o 12,5 proc.). W minionym roku turyści ze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy znaleźli się w pierwszej dziesiątce przyjezdnych.

Wzrosła również liczba polskich turystów, którzy odwiedzili wyspę. W 2018 r. na Maltę pojechało ponad 96 tysięcy Polaków (o 8 proc. więcej niż w 2017 r.). Udzielono im łącznie 630 tysięcy noclegów. Jest to najwięcej spośród wszystkich krajów Europy Wschodniej.

Nowo otwierane połączenia lotnicze przyciągają turystów z różnych zakątków świata. Nowe trasy powstają zarówno do miast europejskich (Cardiff i Exeter w Wielkiej Brytanii, Werona, Genua, Perugia i Lamezia we Włoszech oraz Bordeaux we Francji) jak i do miast na innych kontynentach (Ammanu, obsługiwane przez Ryanaira, Kairu – Air Malta oraz Dohy – Qatar Airways).

Minister Turystyki Malty Konrad Mizzi podkreśla, że tak ogromne zainteresowanie Maltą wynika ze strategii wdrażanej przez rząd.

– Malta stawia na różnorodność oferty turystycznej, dostępnej przez cały rok. Statystyki pokazują, że tempo wzrostu turystyki od stycznia do czerwca jest wyższe niż w okresie letnim lipiec-wrzesień. – W 2019 r. rząd będzie wspierać tradycyjne rynki takie jak Wielka Brytania czy Włochy oraz postara się przyciągnąć nowych turystów, szczególnie z Japonii, Chin Ameryki Łacińskiej. – dodał Mizzi. – Rząd pracuje również nad polityką wizową aby ułatwić przyjazdy turystom z odległych kierunków takich jak Katar czy Jordania. Podejmowane są też działania mające zmodernizować istniejącą infrastrukturę turystyczną. W pierwszej kolejności planowana jest rewitalizacja Paceville w St. Julian’s, Sliemy, Valletty i jej Trzech Miast oraz Birżebbuġy.

Zdjęcia: MTA

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24