Zielona Góra stawia na turystykę rowerową

Zielona Góra wzbogaci się o 33 km nowych ścieżek rowerowych. Umowa na dofinansowanie projektu w ramach RPO Lubuskie 2020, opiewa na kwotę 30,7 mln zł.

To kolejny krok do realizacji obietnicy budowy sieci ścieżek rowerowych w mieście – obiecał prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki. Zielonogórski projekt zakłada budowę ścieżek rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą: miejscami postojowymi, parkingami, oznakowaniem i oświetleniem zapewniającym komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

– Cieszę się, że realizujemy to, co obiecaliśmy rowerzystom kilka lat temu, a mianowicie, że powstanie sieć ścieżek rowerowych. Koniec działań inwestycyjnych zaplanowano na III kwartał 2018 roku. Chcielibyśmy, aby powstały wypożyczalnie rowerów w mieście. Będzie to spięcie klamrą tego wszystkiego, co w tej chwili realizujemy. Przybywa rowerzystów, więc przybywa i ścieżek. A to oznacza, że trafiamy potrzeby mieszkańców – powiedział prezydent Janusz Kubicki.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych otrzymały cztery projekty. W ramach ich realizacji zostanie wybudowanych 64 km nowych ścieżek rowerowych, przebudowanych 3 km, a wyznaczono kolejne 10 km.
– Łącznie daje to blisko 100 km ścieżek rowerowych – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Wzdłuż ścieżek rowerowych chcemy mieć oznaczone atrakcje turystyczne, których jest bardzo dużo, a rower umożliwia dotarcie wszędzie tam, gdzie nie możemy dojechać samochodem – dodała. Planowane jest także uruchomienie aplikacji mobilnej, w której będą się znajdowały istniejące dostępne trasy/szlaki rowerowe o charakterze turystyczno-rekreacyjnym.

W tzw. deklaracji rowerowej marszałkowie województw zobowiązali się do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń, wypracowania wspólnych zasad i standardów oraz zintegrowania działań na rzecz poprawy warunków oraz wspólnego rozwoju turystyki rowerowej w kraju.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24