Na rowerze wokół Tatr

Na pograniczu polsko-słowackim powstaje turystyczna trasa rowerowa Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczy Szlak wokół Tatr. 

Rowerzyści mogą obecnie korzystać z trasy liczącej ponad 100 km o nawierzchni asfaltowej i utwardzonej. Prace trwają i w ciągu najbliższych kilku lat powstanie 250-kilometrowa pętla wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi.

Projekt Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczego Szlaku wokół Tatr to transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 r. współpracy polskich i słowackich samorządów przygranicznych.

Dawniej jeździły tam parowozy

Na trasę dla rowerzystów, która poprowadzi nas aż do Słowacji można wyruszyć ze stolicy Podhala – z Nowego Targu, będącego najstarszym i największym miastem regionu. Ścieżka rowerowa ma swój początek w miejskim parku i wiedzie przez Bór Kombinacki w kierunku Czarnego Dunajca. Z Nowego Targu do słowackiej Trsteny jest ok. 40 km ciągłej trasy. Podhalański odcinek głównej trasy rowerowej szlaku wokół Tatr prowadzi po nasypie dawnej linii kolejowej z Nowego Targu do leżącej po słowackiej stronie Suchej Hory. Warto wspomnieć, że linia kolejowa Nowy Targ – Sucha Hora, po której niegdyś jeździły parowozy, została otwarta 1 lipca 1904 r., a jej likwidacja nastąpiła w 1991 r.

Jadąc główną trasą (boczne ścieżki prowadzą m.in. do Ludźmierza, Pyzówki i Obidowej) dotrzemy do miejscowości Rogoźnik, gdzie znajduje się rezerwat geologiczny „Skałka Rogoźnicka”,  wpisany w 1989 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. W tym mało znanym rezerwacie przyrody występują różnokolorowe wapienne skały, pochodzące z różnych okresów geologicznych. Niektóre wapienie mają nawet ponad 100 milionów lat.

Wzdłuż ścieżki rowerowej, która jest oznakowana tablicami informacyjnymi, co jakiś czas pojawiają się wiaty postojowe, samoobsługowe punkty obsługi rowerów i wypożyczalnie. Trasa prowadzi przez dwa wyremontowane mosty kolejowe, które teraz służą rowerzystom. W miejscach dawnych stacji kolejowych w Czarnym Dunajcu i w sąsiedniej miejscowości Podczerwone do dzisiaj zachowały się budynki dworcowe. Obydwa są w niszczejącym stanie, ale w niedalekiej przyszłości zamienią się w punkty postojowo-informacyjne dla rowerzystów.

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie i zabytki UNESCO

Szlak wokół Tatr zahacza o Czarny Dunajec – miejscowość, która  w przeszłości była ważnym punktem na szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Orawę i dalej na Węgry.  Obecnie znajduje się tutaj siedziba gminy wiejskiej Czarny Dunajec, którą zamieszkuje ponad 20 tys. ludzi. Stanowi także ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z rozwijającą się bazą noclegowo-gastronomiczną.

Co ważne, w Czarnym Dunajcu – obok lodowiska położonego na terenie kompleksu sportowego – znajduje się darmowy parking, na którym można przesiąść się z auta na rower i ruszyć „na dwóch kółkach” wokół Tatr.

Przez gminę Czarny Dunajec przebiegają dodatkowe trasy rowerowe połączone z głównym szlakiem, m.in. pętla puścizn czarnodunajeckich, biegnąca przez unikatowe przyrodniczo tereny torfowisk czarnodunajeckich. Z kolei w miejscowości Koniówka rozpoczyna się obszar Natura 2000 – Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, przez które prowadzi główna trasa Szlaku wokół Tatr. Jadąc w kierunku granicy ze Słowacją mijamy miejsce, gdzie w 1944 r. rozbił się amerykański samolot, zwany Latającą Fortecą. Ale zanim przekroczymy polsko-słowacką granicę, zahaczamy jeszcze o Chochołów, do którego prowadzą boczne ścieżki rowerowe.

Nadgraniczna wioska podhalańska położona jest w dolinie rzeki Czarny Dunajec. Uwagę turystów przyciąga tutaj drewniana zabudowa. Chochołów prawie w całości składa się z oryginalnych chałup góralskich, przez co stanowi żywy skansen budownictwa regionalnego i unikatowy zabytek, przyciągający turystów z całego świata. Drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy zerowej.

Malownicze tereny po słowackiej stronie Tatr

Słowacki odcinek głównej trasy na Orawie – podobnie jak na Podhalu – prowadzi nasypem dawnej linii kolejowej. Liczy ok. 16 km i wiedzie malowniczymi terenami przez Suchą Horę, Hladovkę oraz Liesek do Trsteny. Korzystają z niej nie tylko rowerzyści, ale także rolkarze i nartorolkarze, podziwiając przy okazji piękny krajobraz.

Trstena to niespełna 8-tysięczne miasto leżące na Orawie, niedaleko granicy z Polską. Miasteczko istniało już w XIV wieku. Znajduje się tutaj m.in. zabytkowy kościół św. Marcina wraz z dziedzińcem i XVII-wieczną bramą. Niedaleko jest też budynek dawnej synagogi.

Pomiędzy Trsteną a Liptowskim Mikułaszem budowa ścieżki rowerowej w ramach Szlaku Wokół Tatr jest dopiero w planach i rowerzyści pokonują ten liczący ok. 60 km odcinek drogą publiczną. Liptowski Mikułasz stanowi centrum gospodarcze, kulturalne i turystyczne regionu Liptów. Odnowiony rynek i liczne kawiarenki zachęcają turystów do odpoczynku. Można przy okazji  poznać zabytki  i odwiedzić ciekawe miejsca, m.in. Muzeum Janka Krála, gdzie jest wystawa przedstawiająca zbójnika Juraja Janosika jako postać historyczną i legendę. Ścieżka rowerowa w Liptowskim Mikułaszu prowadzi wzdłuż rzeki Wag. Trasa ma miejski charakter, niemniej rowerzyści mogą nasyć wzrok pięknymi widokami na Tatry. Dla miłośników jazdy na dwóch kółkach przygotowano tam kilka miejsc postojowych. W niedalekiej przyszłości Liptowski Mikułasz zostanie połączony trasą rowerową z oddalonym o 60 km na północny-wschód Kieżmarkiem, leżącym w historycznym regionie Spisz u podnóża Tatr Wysokich i Bielskich.

Centrum liczącego zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców Kieżmarku wywołuje zachwyt wśród turystów i zachęca do zwiedzania. Materiały informujące o miejscowych atrakcjach oraz mapy dostępne są w punkcie informacji turystycznej. Warto wybrać się na zamek, gdzie znajdują się ekspozycje muzeum regionalnego. Można także podziwiać kościoły katolickie i ewangelickie, w tym drewniany kościół św. Trójcy – zabytek UNESCO.

W Kieżmarku trasy rowerowe przechodzą przez w miasto oraz przez malownicze miejsca poza miastem, m.in. nad stawem Zlatna. Można także dojechać do kładki nad Popradem, którą przedostaniemy się na drugi brzeg rzeki. Następnie trasa biegnie wzdłuż lewego brzegu Popradu.

Z Kieżmarku można udać się też w kierunku znanego z termalnych kąpielisk Vrbova, a wkrótce rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej, łączącej Kieżmark przez miejscowość Strażki ze Spiską Belą. Jest już gotowa trasa ze Spiskiej Beli do Tatrzańskiej Kotliny – w kierunku granicy z Polską. Prowadzi ona u podnóża Tatr Bielskich. Dalej szlak rowerowy wokół Tatr poprowadzi przez odcinek przygraniczny Wielka Frankowa – Kacwin, a następnie Łapsze Niżne i Nową Białą w sąsiedztwie rezerwatu „Przełom Białki” i Jaskini Obłazowej. Następnie przez Gronków, gminę Szaflary aż do rezerwatu Bór na Czerwonym i z powrotem do centrum Nowego Targu. Te odcinki ścieżek rowerowych będą gotowe w 2018 roku.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24