Rozwój bazy wypoczynkowej w Beskidzie Niskim

Dzięki unijnym dotacjom Gmina Uście Gorlickie wkrótce rozszerzy swoją ofertę turystyczną. Zyska na tym m.in. Wysowa-Zdrój, która polepszy standard uzdrowiska.

 Położona w województwie małopolskim, tuż przy granicy ze Słowacją, gmina Uście Gorlickie to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i obcowania z przyrodą Beskidu Niskiego, a także wielokulturowością i różnorodnością historyczną regionu (tereny zamieszkiwane były niegdyś przez Łemków).

Drewniana architektura i jezioro Klimkówka

Przemierzając gminę Uście Gorlickie napotkamy zabytki architektury drewnianej: cerkwie, kościoły i kaplice. Przebiega tam bowiem Szlak Architektury Drewnianej. Na szczególne wyróżnienie zasługują dwie cerkwie w Kwiatoniu i Bunarach, które w 2013 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy odpoczynku nad wodą muszą się koniecznie wybrać nad Jezioro Klimkowskie, zwane Klimkówką (sztuczne jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia przez zaporę wód Ropy). Jezioro ma ok. 4,5 km długości i 306 ha powierzchni. Latem Klimkówka zapełnia się rowerkami, kajakami, łódkami i żaglówkami. Ale w niedalekiej przyszłości w okolicach Klimkówki będzie można też aktywnie wypoczywać zimą. Jak nas poinformował  Karol Górski, Starosta Gorlicki, na terenie gminy Uście Gorlickie trwa realizacja projektu, finansowanego z funduszy unijnych (z udziałem wsparcia prywatnego), dotyczącego zagospodarowania obrzeży Jeziora Klimkowskiego. Dzięki temu powstaną m.in. parkingi, sieć wodociągowa, kanalizacja oraz ścieżka rowerowa, która w sezonie zimowym będzie funkcjonować jako trasa do narciarstwa biegowego (całoroczne ścieżki). Inwestycje powinny zakończyć się na przełomie 2018/2019 r.

Po zdrowie do Wysowej

Dużym zainteresowaniem ze strony turystów i kuracjuszy cieszy się położone na obszarze gminy Uście Gorlickie uzdrowisko Wysowa-Zdrój, które łączy bogatą, sięgającą XVIII  wieku tradycję lecznictwa uzdrowiskowego z nowoczesnymi urządzeniami i doświadczoną kadrą specjalistów. Uzdrowisko Wysowa S.A. specjalizuje się w leczeniu cukrzycy, układu pokarmowego, układu moczowego, układu oddechowego i układu kostno-stawowego.

Ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy i wczasowiczów w Wysowej-Zdroju jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się amfiteatr oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

Znane Polakom od ponad stu lat lecznicze wody mineralne z uzdrowiska Wysowa: Henryk, Franciszek i Józef są doskonałym wsparciem w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych oraz odpowiedniej proporcji tzw. składników swoistych, silnie i korzystnie oddziałują na organizm. Uzdrowisko Wysowa S.A. posiada 320 miejsc (pokoje 2,3 i 4-osobowe) w dwóch domach sanatoryjnych Beskid  i Biawena.

– Przyjmujemy kuracjuszy przede wszystkim na podstawie skierowań z ZUS i NFZ, ale jesteśmy też otwarci na klientów komercyjnych – podkreśla Wacław Furmanek, prezes zarządu Uzdrowiska Wysowa S.A.

Położone w Beskidzie Niskim uzdrowisko Wysowa-Zdrój podniesie niebawem swój standard dzięki dotacji unijnej w wysokości prawie 5,4 mln zł. Kuracjusze będą mogli zaznać w nim aktywnego wypoczynku na nowych terenach rekreacyjnych, gdzie powstaną m.in. bezpłatne siłownie zewnętrzne. Uzdrowisko Wysowa S.A. w swoich ośrodkach już teraz dysponuje nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym i leczniczym, a już wkrótce w Ośrodku Uzdrowiskowym Biawena powstanie mini Centrum Odnowy Biologicznej, z wyodrębnioną strefą profesjonalnych gabinetów SPA. W 2017 roku Uzdrowisko Wysowa S.A. było gospodarzem XXVI Kongresu Uzdrowisk Polskich.

Współpraca: Milena Mosioł i Diana Łętocha

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24