Salzburg miastem harmonii

Salzburg jest znany przede wszystkim z tego, że urodził się w nim i tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart. Rozsławił je także musical „Dźwięki muzyki”. To miejsce idealnej harmonii przyrody i architektury, sztuki i kultury, tradycji i nowoczesności wśród malowniczej scenerii gór i jezior.

W programie kulturalnym Salzburga znajdziemy aż 400 różnych pozycji. Muzyczny 2018 rok zainaugurował Tydzień Mozartowski, a zaraz po nim Festiwal Wielkanocny. W okresie letnim spodziewać możemy się m.in. Festiwalu Zielonoświątkowego i Letniego. Jesień upłynie pod znakiem Dni Kultury, festiwalu Jazz & The City, Śpiewów Adwentowych na scenie Wielkiego Domu Festiwalowego oraz magicznych jarmarków świątecznych.

Spacer po mieście nad rzeką Salzach pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów, a jednocześnie zaskakuje wszechobecnym tu duchem nowoczesności. Z Pałacu Mirabell i otaczającego go ogrodu rozciąga się fantastyczny widok na symbol miasta – potężną twierdzę Hohensalzburg z XI wieku – wznoszącą się majestatycznie naprzeciwko znajdującego się również na Mönchsbergu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Katedra w Salzburgu i rezydencja arcybiskupów dają świadectwo tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, podobnie jak Pałac Hellbrunn i jego słynne tańczące fontanny. Sercem starego miasta jest średniowieczna uliczka Getreidegasse, przy której urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Dzisiaj Getreidegasse jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych alei handlowych świata.

Salzburczycy chętnie spotykają się w tradycyjnych kawiarniach, na „melange” albo podwójną mokkę ze śmietanką w Café Tomaselli – najstarszej kawiarni w Austrii, albo naprzeciwko, w Café Fürst, gdzie do kawy można zamówić oryginalne salzburskie czekoladki Mozartkugeln, wyrabiane ręcznie przez prawnuka swego wynalazcy. Mozartkugeln to też wspaniały upominek z wycieczki do Salzburga, bo tylko tutaj można je kupić. Miły wieczór można spędzić w najstarszej restauracji Europy Środkowej – Stiftskeller St. Peter. Polecamy też Mozart Dinner Concert – kolację z menu według oryginalnych przepisów z czasów Mozarta, okraszoną najpiękniejszymi ariami z jego oper.

Turystom odwiedzającym Salzburg polecamy Salzburg Card (od 28 euro), która umożliwia bezpłatne zwiedzanie, wstęp do muzeów, korzystanie z wielu atrakcji miasta oraz darmowe przejazdy komunikacją publiczną przez 24, 48 albo 72. godziny.

Zdjęcie: https://press.austria.info

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24