San Sebastian europejską stolicą kultury

Stolica Kraju Basków to niewielkie (niecałe 200 tysięcy mieszkańców) miasto w północnej Hiszpanii. Założone zostało nad niewielką zatoką w kształcie muszli, którą zamykają dwa wzgórza: Monte Igueldo i Monte Urgull. Ze względu na malownicze położenie nazywane jest “perłą północy”.

Najsłynniejszą imprezą kulturalną San Sebastian jest prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy o ponad  50-letniej historii. W styczniu każdego roku, w dniu św. Sebastiana, odbywa się tu festiwal zwany Tamborriada, podczas którego na ulice miasta wychodzi 25 tys. bębniarzy ubranych w wojskowe mundury sprzed lat, kiedy podczas najazdu francuskiego mieszkańcy San Sebastian wyszli na ulice i bębnieniem utrudniali życie francuskim żołnierzom. Przez 24-godziny trwa szalona zabawa w której  uczestniczy całe miasto. W sierpniu natomiast podczas Wielkiego tygodnia Semana Grande odbywa się szereg imprez kulturalnych w tym sławny międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.
Ponad miastem wznoszą się ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota wzniesionej w XII wielu na szczycie wzgórza Monte Urgull, na której murach ustawiono zabytkowe działa oraz umieszczono olbrzymią figurę Chrystusa. Warto też odwiedzić XVI-wieczny kościół Sao Vincente przy Placu Konstytucji, na którym niegdyś odbywały się korridy, a balkony służyły jako loże, z których obserwowano walki.
Miasto słynie również z pięknych plaż oraz doskonałego jedzenia. To baskijskie miasto słusznie uważane jest za jedną ze stolic światowej gastronomii. Tutejsze restauracje szczycą się kilkunastoma gwiazdkami prestiżowego przewodnika Michelina. Tylko tu (i w Paryżu) znajdują się aż trzy restauracje wyróżnione trzema gwiazdkami! Przy wąskich  uliczkach starówki mieści się mnóstwo barów serwujących pinxos, przekąsek w formir małych kanapeczek przypominających hiszpańskie tapas i restauracji a w nowszych dzielnicach miasta znaleźć można interesujące kawiarnie. Wzdłuż nadmorskiego bulwaru jest mnóstwo lokalnych knajpek, których główną specjalnością są świeżo złowione owoce morza i ryby.
Baskijskie San Sebastián swój program ESKultury rozpocznie 20 stycznia serią imprez odbywających się w ciągu pięciu dni które zakończy wielki miejski festyn, Tamborrada (święto bębnów). Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się w sobotę 23 stycznia w sali
teatru Victoria Eugenia, po czym nastąpi koncert. Wystawa „Constelaciones Gaur” zostanie otwarta dzień wcześniej.
Program Donostia-San Sebastián 2016 Kultura na rzecz współistnienia (Cultura para la Convivencia) propaguje lepsze i ciekawsze sposoby życie dzięki sztuce i kulturze. Trzy głowne tematy zwane „latarniami morskimi” odzwierciedlają wartości leżące u podstaw programu: „Życie” (osoby i społeczeństwo), “Pokój” (szacunek i współistnienie) oraz „Głosy” (różnorodność i wzajemne zrozumienie). Najważniejsze punkty programu obejmują wystawę Tratado de Paz (Traktat Pokojowy), która ilustruje sposoby przedstawiania w Europie pokoju i przemocy; projekt “Wędrujące Ambasady” (Las embajadas itinerantes), dzięki któremu artyści różnych narodowości będą przybywać do San Sebastian statkiem, autobusem lub na rowerze, aby tworzyć i propagować tam dzieła sztuki stanowiące m.in. wyraz różnorodności językowej. W ramach programu „Fale Energii” (Olas de energía) finansowane będą projekty kulturalne proponowane przez cały rok przez samych obywateli i przez nich oceniane.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24