Sanniki Chopina

Piękna wiosenna pogoda zachęca do wycieczek. Na Mazowszu można wybrać się Szlakiem Fryderyka Chopina z Warszawy do Żelazowej Woli i dalej przez Brochów do Sannik.

W Sannikach niedaleko Płocka, w starym parku stoi pałac w którym w 1828 roku przebywał gościnnie młody Fryderyk Chopin. Od kilkudziesięciu lat odbywają się tu koncerty poetycko-muzyczne. Obecnie w odrestaurowanym zespole pałacowo-parkowym mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Znany krytyk muzyczny Jerzy Waldorff powiedział kiedyś, że jeśli „Żelazowa Wola to świątynia kultu Chopina, to Sanniki są jej plebanią”.
Sanniki w powiecie gostynińskim w woj. mazowieckim są miastem od 1 stycznia 2018 roku. Nazwa tej służebnej niegdyś osady pochodzi od wyrabianych tu niegdyś sań. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1462, kiedy zmarł tu książę mazowiecki Siemowit VI. Na terenie parku odkryto niedawno pozostałości siedziby książąt mazowieckich.
W XVI wieku Sanniki były siedzibą starostwa niegrodowego. W ostatnich latach XVIII wieku dobra sannickie należały wówczas do przybyłej z Pomorza rodziny Pruszaków. Neoklasycystyczny pałac, który był pierwszą na ziemiach polskich budowlą stylizowaną na willę włoską, zbudował tu Tomasz Tadeusz Pruszak.
Pruszakowie mieli troje dzieci. Jedno z nich, Konstanty, chodził do warszawskiego liceum z Fryderykiem Chopinem. Chłopcy przyjaźnili się, a Konstanty zaprosił swojego kolegę Fryderyka do Sannik latem 1828 roku. Fryderyk Chopin przebywał w Sannikach przez dwa miesiące, odpoczywając i komponując m.in. Rondo C-dur i Trio g-mol – kompozycję nas skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Udzielał także muzycznych lekcji młodszej córce Pruszaków Aleksandrze, zwanej Olesią. Pobyt młodego Fryderyka upamiętniają dwa pomniki w parku pałacowym, jeden – dłuta Ludwiki Nitshowej – przedstawia Chopina na Majorce  natomiast drugi przedstawia młodego Chopina stojącego przy fortepianie, o który opiera się, półleżąc, młoda kobieta.

Z pomnikiem tym wiąże się ciekawa „historia miłosna”. Młody kompozytor spędzał dużo czasu z guwernantką państwa Pruszaków, która niedługo po tym zaszła w ciążę. Podejrzenie padło na młodego Fryderyka, jednak szybko wyjaśniło się, że ojcem dziecka jest tajemniczy N., co Chopin w zabawny sposób skomentował:

– N. unieszczęśliwił pannę guwernantkę. Panna ma dziecię w brzuszku, a hrabina, czyli pani domu, nie chce więcej widzieć uwodziciela. Ale najlepsze w tym, że poprzednio myślano, iż rzeczywiście wydawało się, jakobym ja był uwodzicielem, ponieważ byłem dłużej niż miesiąc w Sannikach i zawsze z guwernantką wychodziłem do ogrodu na przechadzkę i nic więcej. Ona nie jest zachwycająca. Ja, niedołęga, nie miałem apetytu na szczęście dla mnie.

Sprawa się więc wyjaśniła, a Chopin został ojcem chrzestnym dziecka. Tak przynajmniej brzmi oficjalne wyjaśnienie tej sprawy.


W lewym skrzydle pałacu mieści się Ośrodek Chopinowski z salą koncertową. Od 1981 roku, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, organizowane są tu koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów z całego świata. Czasem stają na scenie inni muzycy – skrzypkowie, wiolonczeliści. Zawsze też występuje przy tej okazji znana polska aktorka lub aktor, którzy przedstawiają poezję, czasem czytają korespondencję Chopina. Dopełnieniem koncertów są cykliczne wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby lub grafiki.

Wizytę Chopina w Sannikach upamiętnia marmurowa tablica ze stosownym napisem, ufundowana w 1925 roku przez Dziewulskich, późniejszych właścicieli sannickiego pałacu. Inną pamiątką, także związaną z pobytem młodego Fryderyka, jest fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym – wedle tradycji rodzinnej Pruszaków – grywał sam Chopin. W pałacu znalazła też miejsce Biblioteka Muzyczno-Etnograficzna im. Mateusza Glińskiego, Informacja Turystyczna oraz Dom Pracy Twórczej dla Artystów.                                      Wnętrza pałacu w Sannikach można zwiedzać w tygodniu (poniedziałek-piątek) od 8.00 do 15.30, (a od maja do października również w weekendy: od 10.00 do 18.00) pod opieką przewodnika, który opowiada o dziejach pałacu i jego związkach z Fryderykiem Chopinem. W dni koncertów oraz w soboty i niedziele (od maja do września) w oranżerii pałacowej czynna jest kawiarnia serwująca kawę oraz ciasta i desery lodowe.


Pod adresem www.ecasanniki.pl znaleźć można repertuar koncertów muzycznych na rok 2019, kupić bilety oraz odbyć wirtualny spacer po parku i pałacu.

Obejrzyj film: www.youtube.com/watch?v=0FxXQbVEy8k

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24