Słowackie stoki na wyciągnięcie ręki

Podczas inauguracyjnego lotu na trasie Warszawa – Poprad już po 43 minutach od startu z Lotniska Chopina w Warszawie wysiadaliśmy na lotnisku w Popradzie. Loty te – realizowane zimą przez AirBaltic – rozpoczęły się 15 grudnia 2015. Na pokład samolotu sprzęt narciarski można zabrać gratis www.airbaltic.com.

Tatrzańska Łomnica www.vt.sk/pl, to doskonały ośrodek wysokogórski z najdłuższą i najwyżej położoną trasę narciarską na Słowacji. Dla narciarzy otwarta jest na razie trasa dolna, ale nie brakowało śmiałków wjeżdżających czy wchodzących najwyżej jak się da. W pobliskim Starym Smokowcu wjazd na Hrebienok, na wysokość 1 272 m n.p.m., umożliwia kolejka naziemna. Podczas wizyty w Tatrach Wysokich wjeżdżała nią angielska królowa Elżbieta II. Przejazd trwa 7 minut i pokonuje różnicę wysokości 255 m n.p.m. Z Hrebienka prowadzi też 2,5 km długości sankostrada. Za to na górze można bezpłatnie zwiedzać umieszczoną pod kopułą lodową kaplicę na Hrebienku, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród biorących ślub lub jako miejsce chrztu.

Chopok-Jasna www.jasna.sk – największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji – otrzymał w Kitzbühel w Austrii prestiżowe wyróżnienie World Ski Awards w kategorii Najlepsze słowackie ośrodki narciarskie za rok 2015. Zasłużenie trafił więc do grona 24 najlepszych światowych ośrodków narciarskich. Zjazdy na 49 km idealnie przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, odpowiednich dla początkujących (Biela Púť), rodzin z dziećmi czy zaawansowanych narciarzy, sprawią przyjemność każdemu. Właśnie pod Chopokiem 5 i 6 marca 2016 roku odbędą się zawody w dyscyplinach alpejskich – slalomie gigancie i slalomie w kategorii kobiet. Będzie to największa zimowa impreza sezonu na stokach Chopoka.

W ośrodku Strbske Pleso www.vt.sk/pl, poza zjazdami na nartach, można wypocząć w przepięknie położonym Grand Hotelu Kempinski High Tatras, który dostarcza widoków zapierających dech w piersiach. Basen, sauny i SPA w tym pięciogwiazdkowym hotelu są najwyższej klasy. Na naukę jazdy na nartach warto wybrać bardziej kameralną Orawę, np. ośrodki Dolny Kubin czy Zuberec – Roháče – Spálená www.tatrawest.sk z podgrzewaną, nową ekspresową 6-osobowa kanapą.

Pomysłem na czas wolny od nart może być położony 3 km od Zuberca, świetnie prowadzony skansen Muzeum Wsi Orawskiej www.muzeum.zuberec.sk/, z działającym przy nim zespołem folklorystycznym „BRESTOVÁ” rodziny Janoštínovcov. Nieopodal skansenu znajduje się wejście do odkrytej niedawno jaskini. Brestovská jaskyňa zostanie otwarta w połowie 2016 roku..

Zniżki czy oferty skipasów są różne dla określonych grup wiekowych. Warto skorzystać z tzw. Sprytnego Karnetu, który uprawnia do korzystania z usług świadczonych w poszczególnych ośrodkach narciarskich zarządzanych przez spółkę TMR, w ośrodku narciarskim Štrbské Pleso lub w ośrodku Skiareal Špindlerův Mlýn oraz w Aquaparku Tatralandia i GINO Paradise Bešeňová (www.gopass.sk). Aplikacja umożliwia także śledzenie liczby kilometrów przejechanych na nartach i udział w konkursach SkiChallenge.
Znakomitym rozwiązaniem na Słowacji są popołudniowo-wieczorne atrakcje w aquaparkach, z wykorzystaniem termalnych wód. 15 minut drogi samochodem lub skibusem z ośrodka Jasná można się znaleźć w odnowionej krytej hali Tropical Paradise w Tatralandii.

Poza hotelami jest również na Słowacji duży wybór pensjonatów i knajpek, gdzie można zjeść dobrze i całkiem niedrogo, np. bryndzowe haluszki ze skwarkami, popić je najbardziej znanym piwem Złoty Bażant lub tzw. tatrzańskim balsamem Tatransky caj z zawartością alkoholu nawet do 72 proc.

Słowację z Polską łączy też kursujący od 18 grudnia 2015 na trasie Tatralandia Liptovský Mikuláš – Warszawa autobus firmy Polonus http://pkspolonus.pl. Wracając do Polski można wsiąść do niego prawie wprost z saun i basenów Tatralandii.

Więcej na: www.slovakia.travel.

1-Chopok

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24