Słowenia, Hrastovlje: Taniec Śmierci na Wielki Piątek

Północny wiatr Bora chłoszcze kamienne mury kościoła św. Trójcy w miejscowości Hrastovlje w Słowenii. To jedno z tych miejsc, w których warto zadumać się w Wielki Piątek.

Otoczony wysokim, obronnym murem kościół stoi na niewielkim pagórku pośród winnic. Wybudowany pod koniec XV wieku miał za zadanie nie tylko podtrzymać wiarę okolicznych mieszkańców, ale także chronić ich w razie niebezpieczeństwa. Słoweński półwysep Istria był wówczas częścią Republiki Wenecji, ale do całych Bałkanów rościło sobie prawa Imperium Tureckie. Wojska spod znaku Półksiężyca, jak i te z weneckimi lwami na sztandarach, maszerowały w pobliżu regularnie. Nawet najgrubsze wapienne mury nie oparłyby się szturmowi armii sułtana, ale przynajmniej mogły odstraszyć grupy maruderów.
Jednak to nie mury sprawiły, że kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w wiosce Hrastovlje przyciąga co roku rzesze turystów, a niezwykłe freski, które zdobią wnętrze niewielkiej świątyni. A szczególnie Danse Macabre – Taniec Śmierci z 1490 roku autorstwa Johannesa de Castua. Malowidło, które ciągnie się niemal przez całą południową ścianę kościoła, daje do myślenia i pobudza do refleksji. Symbolizujące nieuchronną śmierć szkielety porywają do tańca niemowlę z kołyski, chromego wieśniaka, mieszczanina, bankiera (który próbuje kostuchę przekupić), doktora, damę, biskupa, kardynała, cesarzową, cesarza, wreszcie i samego papieża. A taneczny korowód zmierza wprost do otwartego grobu. Na nic zdadzą się wszelkie bogactwa tego świata. Na nic zaszczyty. Wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi i jednakowo bezradni.

Freski, przez wiele lat były zamalowane. Odkrył je dopiero w 1949 roku miejscowy artysta Jože Pohlen (jego muzeum znajduje się w centrum wsi). Warto zboczyć kilka kilometrów z autostrady łączącej Lublanę z adriatyckim portem Koper, by zadumać się nad marnością życia i podziwiać późnogotyckie przedstawienie Danse Macabre. Szczególnie w Wielki Piątek.

IMG_1945

Kościół miał służyć nie tylko Bogu, ale i ludziom, by mogli się schronić tu w razie potrzeby przed Turkami.

 

IMG_1925

Korowód taneczny ze śmiercią – jeden z klasycznych motywów sztuki europejskiej.

 

IMG_1921

Widok na całą dolinę z murów kościoła św. Trójcy.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24