Słoweński tydzień. Dolina Vipavy – śródziemnomorski koktajl smaków

Przynależność do śródziemnomorskiej kultury można łatwo określić: tam, gdzie rośnie winorośl i drzewa oliwne, jest rzymskie dziedzictwo i zdrowa kuchnia. Dolina Vipavy to takie właśnie miejsce.

– 90 milionów litrów. Tyle wina powstaje w Słowenii. Dwa miliony Słoweńców wypija z tego niemal połowę – 40 milionów litrów. Reszta idzie na eksport. Do Włoch, Austrii i innych krajów byłej Jugosławii. Do Polski niemal nic. A szkoda, bo to jeden z najciekawszych winiarskich regionów Europy. – Mówi Primož Lavrenčič, niezależny producent wina. Przedsiębiorstwo Burja, Dolina Vipavy.

Filoksera – zaraza, która w drugiej połowie XIX wieku wykosiła niemal wszystkie winnice w Europie Zachodniej, tutaj nie dotarła. Dlatego obok „międzynarodowych” szczepów typu Merlot, czy Cabernet Sauvignon, znajdziemy w Słowenii unikalne gatunki winogron: Rebula, Barbera, Zelen czy Malvazija.

Królową naszych win jest jednak Pinela, występująca jedynie w Dolinie Vipavy, gdzie silny wiatr Burja tworzy specyficzny mikroklimat. – Mówi Janko Trošt, winiarz z Doliny Vipavy, właściciel winiarni i marki win Vina Vidus.

Krasowy grunt sprzyja kopanym w wapieniu, przewiewnym piwnicom. Warto w nich poszukać win z najlepszego rocznika ostatnich lat – 2006. Możemy też poszukać win z ciepłych lat 2009, czy 2013. Fantastyczne, godne najwyższych laurów są wina białe – Zelen, czy Muškatel. A do tego suszona wiatrem szynka, sery i pieczywo z oliwą. A na koniec kieliszek aromatycznej wódki z wytłoczyn winogron.

Dolina Vipavy to miejsce, gdzie można w pełni poczuć smak śródziemnomorskiego stylu życia. – Kwituje Samo Premrn z winnicy Pasji Rep

Widok na Dolinę Vipavy

Widok na Dolinę Vipavy

Największa fabryka wina w Dolinie Vipavy. Tu drobni plantatorzy zwożą swoje zbiory.

Największa fabryka wina w Dolinie Vipavy – Vipava 1894. Nowoczesność i tradycja. Tu plantatorzy zwożą swoje zbiory.

Degustacja wina w Dolinie Vipavy.

Degustacja wina w Dolinie Vipavy.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24