Smaki Gdańska

W salach konferencyjnych gdańskiego hotelu Hilton, odbyła się prezentacja nowego przewodnika kulinarnego Smaki Gdańska. To pierwsza publikacja, która ma wspierać nowy pomysł na promocję miasta i budować wspólną tożsamość mieszkańców stolicy polskiego wybrzeża.

„Turystyka kulinarna prężnie się rozwija. Warto w nią inwestować, bo jak wyliczyliśmy, przeciętnie turysta, który przybywa do miasta w celu skosztowania lokalnych specjałów, pozostawia w restauracjach równowartość 1200 dolarów. Poza tym dla kulinariów nie ma sezonu. Choć w zależności od pory roku zmieniają się potrawy, to możemy smakować regionalne potrawy 365 dni w roku” – mówił prowadzący prezentację Hubert Gonera, dyrektor zarządzający firmy Landbrand

Publikacja, przygotowana przez Miasto Gdańsk, skierowana jest zarówno do turystów, jak i do mieszkańców.

„Ta książka wpisuje się w nurt turystyki emocjonalnej. Bo wrażenia smakowe są jednym z najsilniejszych wspomnień” – dodaje Grażyna Adamska kierownik referatu wizerunku Urzędu Miasta Gdańska

Smaki Gdańska to projekt, który ma ułatwić odkrycie wyjątkowych dań, produktów i miejsc, które tworzą tożsamość kulinarną Gdańska.

„Na mapie smaku trzeba się zapisać. Poznań wykorzystuje w swojej promocji Rogale Świętomarcińskie, Toruń – to pierniki. A z czym będzie się kojarzył Gdańsk?” – pytał Hubert Gonera.

Miasto Gdańsk postawiło na przystawki. Nie ograniczając w żaden sposób wyobraźni szefów kuchni, podpowiadano pewne tropy. Istotne było wykorzystanie lokalnych produktów i sięgnięcie do starych, gdańskich książek kucharskich. Okazało się, że udało się wskrzesić takie smaki, jak kaszubskie fois gras, czy uwielbiany w Gdańsku dwieście lat temu tort marcepanowy.

W projekcie „Smaki Gdańska” wystartowało 80 restauracji. Przez gęste sito audytu przeszły 32.

Odpadły przede wszystkim miejsca sieciowe i serwujące dania innych krajów.

W przewodniku kulinarnym zaprezentowano też autorskie przystawki, które wybrano jako warte polecenia gdańskie specjały: m.in. wątróbka z dorsza, tatar z bałtyckiego dorsza, gdański marcepan, kaszotto z gęsiną, pasta śledziowe, śledź na chrupko i marynowany

O wybranych potrawach opowiedział współautor tekstów do przewodnika, krytyk kulinarny Artur Michna.

10 tys. egzemplarzy „Smaków Gdańska” w ciągu najbliższych dni trafi do punktów informacji turystycznej i w restauracji. Książka w formacie kieszonkowego przewodnika Michelina jest w wersji polsko-angielskiej. Dostępna będzie za darmo. Równocześnie uruchomiono stronę internetową www.gdansk.pl/smakigdanska

Do projektu „Smaki Gdańska” w kolejnych latach będą mogły przystąpić następne restauracje, oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków i audycie.

Przedstawiciele 32 restauracji i cukierni, które zostały wybrane do przewodnika, postanowili zacieśnić współpracę, wymieniać się doświadczeniami i przeprowadzać wspólne akcje.

W najbliższej przyszłości planowane są study tour polskich i zagranicznych dziennikarzy kulinarnych.

Na fot.: Basia Ritz, pierwszy polski Masterchef przygotowuje torcik z płatków pieczonych buraków  z kremem z kaszubskiego koziego sera.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24