Solniczki w mieście Slaný i sól

Jedną z największych na świecie kolekcji solniczek znajdziemy w mieście Slaný (po polsku Słony), leżącym około 37 km na północny zachód od Pragi.

Kolekcja solniczek w czeskim muzeum rozrosła się do około 2800 eksponatów i nadal się powiększa.  Zobaczymy tam solniczki ceramiczne, porcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ciekawostką jest największa na świecie solniczka mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli. Wszystkie eksponaty są prezentowane w galerii mieszczącej się w nowym budynku informacji turystycznej Pod Velvarskou branou. Goście mogą zapoznać się także z ciekawymi historiami związanymi z niektórymi solniczkami, które spisane zostały przez darczyńców w księdze pamiątkowej.

Miasto, które swą nazwę otrzymało od słonego źródła, leży w delikatnie pofałdowanej krainie, pełnej pól i plantacji chmielu. Znajdziemy tu wiele zabytkowych budowli, między innymi pozostałości murów miejskich z Bramą Velvarską, renesansowe budynki na Placu Masaryka i w okolicznych ulicach, ratusz z wieżą o wysokości czterdziestu metrów, kościół św. Gotarda czy klasztor karmelitów bosych z kościołem Najświętszej Trójcy. Więcej na: www.infoslany.cz/en/.

Nieco o soli

W Biblii sól pojawia się jako symbol niezłomności i niezniszczalności. W starożytności sól odgrywała rolę środka płatniczego. W średniowiecznej Europie powstały tzw. „drogi solne”, czyli trasy którymi transportowano sól, a w XIV wieku rozpowszechniło się nawet określenie soli jako „białego złota”. Do dzisiaj uważa się, że rozsypana sól jest zwiastunem kłótni, a witanie chlebem i solą jest oznaką przyjaźni i gościnności.

W Polsce, będącej w czołówce producentów soli w Europie, produkuje się łącznie od 4 mln ton do 4,5 mln ton soli warzonej, kamiennej i solanki rocznie. Dominującym odbiorcą soli jest przemysł chemiczny. Jedynie na kontynencie północnoamerykańskim udział soli w drogownictwie to ok. 1/3. W Azji (poza Chinami, gdzie sól jest zużywana głównie przez przemysł chemiczny), Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie sól przeznacza się przede wszystkim do spożycia bezpośredniego i produkcji żywności. Dzienne spożycie sodu przez dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 5-6 gramów soli /dobę, co równa się jednej płaskiej łyżeczce.

Sól występuje najczęściej w dwóch rodzajach: kamiennej i warzonej. Przemysł chemiczny w Europie Zachodniej praktycznie odszedł od stosowania soli kamiennej, którą stosuje się przede wszystkim przy zimowym odladzaniu dróg. Sól warzona znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym, w procesach uzdatniania i zmiękczania wody, w przemyśle spożywczym oraz w przemyśle farmaceutycznym. W Polsce więcej soli używa się w drogownictwie i konsumpcji bezpośredniej, a mniej w przemyśle chemicznym (https://ciechgroup.com/).

Na zdjęciu: Muzeum solniczek, fot. Vítězslav Krček

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24