Sri Lanka czeka na polskich turystów

Spotkania branżowe przedstawicieli Sri Lanki z polskimi organizatorami wycieczek, biurami podróży oraz mediami turystycznymi odbyły się się 14 maja w Warszawie oraz 15 maja w Krakowie. Biuro Promocji Turystyki Sri Lanki po raz drugi prowadzi wschodnioeuropejską akcję promującą piaszczyste plaże, rzadkie gatunki zwierząt, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz bogate dziedzictwo kulturowe – największe skarby tego niewielkiego kraju.

Sri Lanka, której nazwa w sanskrycie oznacza „olśniewający kraj”, podbija serca coraz większej liczbie turystów, również tym z Polski. W 2017 roku Sri Lankę odwiedziło 15 346 Polaków. Do kwietnia tego roku jako cel swoich podróży turystycznych „perłę Oceanu Indyjskiego” wybrało 9288 polskich turystów. Poza wspaniałą przyrodą i przyjaznym klimatem turyści cenią sobie również pełną kolorów, liczącą sobie 3 tysiące lat tradycji kuchnię. Turystyka filmowa cieszy się powodzeniem od lat, ale rosnącą popularność zdobywa też turystyka ślubna. Być może dlatego, że Sri Lanka jest jednym z niewielu krajów w których licznie występują szlachetne kamienie. Stąd pochodzi m.in. Blue Belle of Asia – 400-karatowy szafir wydobyty w 1926 roku z osadów rzecznych. Pięknie oprawiony szafir można dzisiaj kupić w miejscowości Ratnapura, gdzie kamieniami szlachetnymi handlują nawet uliczni sprzedawcy. Warszawskie Road Show rozpoczęto symbolicznym rozpaleniem lampy oliwnej, w czym wziął udział Ambasador Sri Lanki w Polsce Hetissa Wijerathne.

– Coraz częściej obserwowanym przez nas trendem wśród polskich turystów, obok chęci doświadczenia uroków lankijskiej przyrody, jest fascynacja kulturą wschodu i jogą. Dlatego, aby móc jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom, postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować road show w Polsce. Da nam to możliwość stworzenia, we współpracy z polskimi biurami podróży, oferty turystycznej, która będzie dopasowana do potrzeb polskich turystów, a co za tym idzie, da im możliwość zdobycia niezapomnianych doświadczeń – mówi Shirani Herath z Biura Promocji Turystyki Sri Lanki.

Sri Lanka przez niektórych uważana jest za kraj pochodzenia ajurwedy, której tradycja ma tu ponad 5 tysięcy lat. Yoga, medytacja, dieta, masaże i ziołowe zabiegi wciąż są tu bardzo powszechne, zarówno w tradycyjnej, jak i w bardziej zachodniej formie. Dobrodziejstw ajurwedy można doświadczać zarówno w najbardziej luksusowych hotelach jak i ekologicznych domkach. Poza krajobrazem – od gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i plaż, z których Unawatuna uznawana jest za jedną z najpiękniejszych – Sri Lanka jest domem jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, a jej historia liczy prawie 2550 lat.

Zabytki kultury i religii buddyjskiej skupiają się wokół trzech legendarnych miast: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa, znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak Dambulla – świątynia ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya, otoczone fortyfikacjami miasto Galle, czy płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tu – według legendy – wyrzucony z Edenu Adam postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.

Sri Lanka zaliczana jest też do pięciu najważniejszych miejsc różnorodności biologicznej na świecie. Wśród dziewięćdziesięciu jeden gatunków ssaków, które można spotkać na Sri Lance są dwa największe ssaki świata – słonie (z największym ich zbiorowiskiem w Minneiya)  i potężne wieloryby błękitne. U wybrzeży Sri Lanki podziwiać również można prawie 26 gatunków delfinów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji wiele atrakcji, m.in. trekking, windsurfing, nurkowanie czy loty balonem. Pasma górskie są idealnym miejscem dla amatorów wspinaczek skałkowych, a dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę, to naturalne warunki dla kajakarstwa, rzecznego safari czy raftingu. Podczas przemieszczania się po wyspie można korzystać zarówno z połączeń kolejowych i autobusowych, a na wycieczkę wybrać się na przykład samolotem morskim. W rankingu Travellera Sri Lanka w sezonie 2017/18 została uznana w Wielkiej Brytanii za najlepszy kierunek podróży dla rodzin z dziećmi.

Poza turystyką Sri Lanka została przedstawiona również jako korzystne dla Polaków miejsce inwestycji w takich dziedzinach jak na przykład produkcja łodzi, budowa przystani, parków rozrywki czy pól golfowych. Wizję rozwoju turystyki na Sri Lance rozpisano do 2025 roku. Od stycznia 2012 roku wizę na Sri Lankę można wyrobić online na stronie www.eta.gov.lk. 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24