Strajki Ryanair – prawnik komentuje czy można ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot

Z powodu strajków Ryanair, największa tania linia lotnicza w Europie, anulowała w środku sezonu urlopowego około 400 połączeń lotniczych do popularnych destynacji wakacyjnych. Czy pasażerowie mają prawo ubiegać się o odszkodowania?

– Do niedawna kwestia strajków pracowników linii lotniczych nie była wprost uregulowana prawnie. Sytuacja wyjaśniła się w kwietniu bieżącego roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym wskazał wprost i wyjaśnił, że strajki nie są kwalifikowane jako nadzwyczajna okoliczność pozwalająca na wyłączenie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego. Tym samym należy przyjmować, że w chwili obecnej pasażerowie mają prawo – oprócz prawa do zwrotu ceny biletu bądź przyjęcia propozycji lotu alternatywnego – do dochodzenia odszkodowania za odwołany lot – komentuje dla TURYSTYKA24 mec. Elżbieta Tyszka Główny Prawnik GIVT Legal – kancelarii platformy technologicznej GIVT, pomagającej pasażerom linii lotniczych w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. – Jeżeli przewoźnik nie poinformował bezpośrednio pasażera o odwołaniu lotu minimum 14 dni przed planowanym lotem, pasażerowi należne jest odszkodowanie – i jest to jedyny warunek do dochodzenia takiego odszkodowania – dodaje. 

Dotychczas jedyne pole do interpretacji prawa do tego odszkodowania dawało przewoźnikom pojęcie „nadzwyczajnej okoliczności strajku”. Nie było jasno określone, czym ta okoliczność dokładnie jest, ale obecnie, dzięki wyrokowi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest już jasno wskazane, że strajk zorganizowany – taki jak np. aktualny strajk linii Ryanair, czyli zapowiedziany strajk związków zawodowych – wyklucza pojęcie „nadzwyczajnych okoliczności”. W rozumieniu wyroku TSUE, w przypadku strajku zorganizowanego linia lotnicza ma czas na zmianę siatki połączeń i doprowadzenia do tego, aby loty się odbyły. 

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest tzw. „strajk kontrolerów lotniczych” – w takim przypadku linia lotnicza nie ma możliwości podjęcia żadnych działań naprawczych i z tym związanych – wówczas faktycznie przewoźnik ma argument do obrony i możemy nie uzyskać odszkodowania.

fot: mec. Elżbieta Tyszka Główny Prawnik GIVT Legal/materiały prasowe

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24