Striezelmarkt, najstarszy niemiecki jarmark bożonarodzeniowy

Świąteczne jarmarki na ulicach i placach niemieckich miastach miast mają już często kilkusetletnie tradycje. Najstarszym adwentowym jarmarkiem w Niemczech jest drezdeński Striezelmarkt. Pierwsze wzmianki o nim zanotowano w roku 1434, ma więc on już 581-letnią tradycję.

Drezno – urocze miasto z odbudowaną po wojennych zniszczeniach barokową starówką jest szczególnie piękne w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to ulice i place miasta zamieniają się w zimową krainę, pachnącą korzennym grzanym winem, piernikami i bakaliowym ciastem.
Oryginalne drezdeńskie ciasto świąteczne Drezdener Christstollen to nieodłączny element historii i kultury tego miasta – pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1474. Przez drezdeńczyków nazywane jest pieszczotliwie „Striezel” czyli strucla i od stuleci związane jest z tym najstarszym niemieckim jarmarkiem bożonarodzeniowym – stąd nazywanym Striezelmarkt, gdzie sprzedawano drezdeńczykom te chrystusowe chleby na Boże Narodzenie. Na ten robiony z ciężkiego ciasta drożdżowego wypiek składa się co najmniej 3 kg masła i 6 kg bakalii – wyłącznie słodkich rodzynek sułtańskich lub korynckich, z dodatkiem skórki pomarańczowej i cytrynowej na 10 kg mąki! Taka strucla posypana grubą warstwą cukru pudru nazywana jest „Jezus w pieluszce”, nawiązuje do zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Innym symbolem Drezna jest „Pflaumentoffel”, jadalna figurka zrobiona z suszonych śliwek, przedstawiająca małych chłopców, w strojach kominiarzy. Historycznie pflaumentoffle nawiązują do pracy kilkuletnich chłopców przeważnie z sierocińców, którzy na podstawie zezwolenia elektora saskiego z  1653 r. zajmowali się sprzątaniem przed Bożym Narodzeniem. Ich praca polegała na czyszczeniu wąskich kominów mieszczańskich domach. W XIX w. dzieci (zwane Striezelkinder) sprzedawały pflaumentoffle na bożonarodzeniowych jarmarkach w Saksonii i Rudawach. Pflaumentoffle w kulturze ludowej, podobnie jak kominiarze, są uważane za symbol szczęścia. Kojarzone są także ze św. Mikołajem, który w wielu rejonach Europy dostaje się do domów przez komin. 

Świątecznych jarmarków w Dreźnie jest kilkanaście – najsłynniejszy z nich to wspomniany już Dresdner Striezelmarkt. W dniu otwarcia jarmarku kroi się świąteczną sztruclę i częstuje wszystkich przybyłych gości. Mimo, że jarmark w Dreźnie już trwa to dla wszystkich chętnych tego przysmaku nie zabraknie. W niektórych miejscach Drezdener Christstollen piecze się w piecach na oczach gości.

Inne jarmarki bożonarodzeniowe rozrzucone są po całym mieście. Każdy z nich ma swój własny, indywidualny wypracowany przez lata charakter. Bożonarodzeniowa Mila rozciąga się wzdłuż Prager Strasse, w południowej części miasta, wzdłuż najbardziej znanej ulicy handlowej w Dreźnie.
Znajdziemy tu liczne stoiska z regionalnymi specjałami z Drezna i okolic. Nad wszystkim góruje 15 metrowa choinka z mnóstwem ozdób i lampek. Feeria świateł i grająca muzyka  zachwyca dzieci, jak i dorosłych. W środkowej części rynku, obok hotelu Pullman zbudowano Dom Świętego Mikołaja.
Na jarmarku przy Frauenkirche znajdziemy tradycyjne saksońskie produkty, takie jak ceramika, szkło i koronki z regionu Vogtland, które sprzedawane są na Munzgasse. Główną atrakcją tego rynku jest ośmiometrowa piramida, w której obracają się ręcznie wykonane drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, pastuszków, zwierzęta, Trzech Króli oraz inne postacie związane z Bożym Narodzeniem.  
Na drezdeńskich Weinachrmarktach turyści mogą liczyć na szeroki asortyment kulinarnych przysmaków i tradycyjnych produktów, takich jak ceramika z Łużyc, pierniki z Pulsnitz Pulsnitzer Pfefferkuchen wypiekane z ciasta z miodem lub karmelizowanym cukrem i różnymi przyprawami, które w średniowieczu nazywane były pieprzem. Sztuka ludowa regionu Erzgebirge to miniaturowe piramidy, gwiazdy adwentowe z Herrnhut, małe drewniane figurki Räuchermänner (“Palących fajki”), anioły ze świecami, dziadki do orzechów i inne.

Spacery po mieście specjalnie przygotowane na czas adwentowy, wprowadzają przybywających do Saksonii gości w świat tutejszych świątecznych zwyczajów i tradycji. W tym adwentowym czasie warto wybrać się do Opery na świąteczne przedstawienia. Tradycją są też rodzinne wizyty w Operetce w okresie Bożego Narodzenia, w tym roku wystawiany jest bajkowy spektakl „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka. Oprócz koncertów organowych przy świecach w kościołach Frauenkirche i Kreuzkirche można posłuchać świątecznych oratoriów i koncertów na Striezelmarkt.
Więcej informacji na: www.drezden.de/striezelmarkt

fot: Striezelmarkt w Dreznie/Sylvio Dittrich DZT

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24