Szardża: gdzie ożywa historia

Szardża (Sharjah) po arabsku oznacza „kraj wschodzącego słońca”. Emirat ma historię sięgającą ponad 6000 lat. Już w 2 wieku naszej ery pojawia się na mapie sporządzonej przez greckiego geografa Ptolemeusza.

Historycznie emirat Szardża był jednym z najbogatszych miast w regionie i najważniejszym portem w Zatoce Arabskiej. To tu, w 1932 roku powstało pierwsze międzynarodowe lotniska na tym wybrzeżu. W 1971 roku Szardża stała się częścią Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Położony na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską Emirat Szardża jest trzecim co do wielkości państwem w ZEA. Na powierzchni 2600 km² żyje 650 000 mieszkańców. Stolicą jest miasto Szardża.

Szardża ma klimat zwrotnikowy, suchy, ze średnią temperaturą 20-40 stopni Celsjusza w ciągu roku i niewielkimi opadami poniżej 80-140 mm rocznie, dlatego występuje tu tylko skąpa roślinność półpustynna i pustynna.

Podstawą gospodarki jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak), oraz uprawa zbóż, palm daktylowych i warzyw w oazach. Na wybrzeżu łowią ryby i poławiają perły. Szardża jest jedynym emiratem przestrzegającym szariatu. Wyraża się to m.in. całkowitym zakazem sprzedaży i podawania alkoholu.

Najlepszy czas na odwiedzenie emiratu jest od listopada do kwietnia; jest tam wtedy najlepsza pogoda, dni są ciepłe i słoneczne a wieczory chłodniejsze z niską wilgotnością powietrza. Temperatura w ciągu dnia wynosi od 18°C do 30°C, a w nocy spada do 12°C.

Od maja do września, jest bardzo gorąco temperatury w lipcu, sierpniu i wrześniu, osiągają ponad 40°C przy dużej wilgotności powietrza. Noce są wtedy bardzo ciepłe, a temperatury przekraczają 30°C.

Władcą Szardży i Członkiem Rady Najwyższej ZEA jest Jego Wysokość Szejk Mohammad bin Sultan dr Al Quasimi, który panuje od 1972 roku. Władca ten dba o ochronę dziedzictwa i kultury emiratu. W 2014 roku Szardża ogłoszona została Stolicą Kultury Islamskiej a w roku 2015 Szardża wybrana została przez Radę arabskich ministrów turystyki Stolicą Turystyki Arabskiej, dając tym samym ogromny impuls dla rozwoju jej turystyki i gospodarki.

Szardża to kierunek niskobudżetowy. Położona zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Dubaju jest od Dubaju tańsza nawet o 30-40%. Jest tu wszystko, czego potrzebują turyści.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24