Szósty Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ

Na największe w Polsce spotkanie miłośników historii, poszukiwaczy, eksploratorów, archeologów oraz badaczy tajemnic w Zamku Książ – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce – organizatorzy zapraszają od 11 do 12 sierpnia 2018 roku.

Wykłady, bitwy, rekonstrukcje, warsztaty, zwiedzanie zamku Książ i okolic, pokaz mody historycznej – tegoroczny DTF odbywa się pod hasłem „Sto tajemnic na stulecie” i połączy tematykę z kilku epok. Wśród tematów m.in. tajemnice Gór Sowich, zaginione kolekcje, spotkania z właścicielami zamków i pałaców, Legiony Polskie, rozpoznawanie płci na podstawie kości, największe zbrodnie w historii Dolnego Śląska, Enigma, prawo eksploracyjne, sensacyjne doniesienia z Lubiąża a także premiery nowych książek. 

Dwudziestu wykładowców – kilkadziesiąt sekretów do odkrycia

Joanna Lamparska, znana autorka książek o tajemnicach historii opowie o sensacyjnych dziejach kolekcji zagrabionych przez nazistów i wywiezionych do dolnośląskich pałaców. Tomasz Bonek, podróżnik i dziennikarz rozprawi się ze skandalicznymi doniesieniami o kradzieżach w klasztorze w Lubiążu. Prof. Grzegorz Nowik przybliży historię polskiej kryptologii, dr Katarzyna Pawlak-Weiss przybliży badania kompleksu Riese w Górach Swoich, a badacze z Zamku Książ zdradzą tajemnice zamkowych podziemi.

Widowiska historyczne

W tym roku zobaczymy operację wojskową oddziału Wojska Polskiego z 1939 roku, w czasie której rozgromiona została pod Jaworowem niemiecka dywizja SS Germania. Fabularyzowane widowisko oparte jest na wspomnieniach jednego z uczestników bitwy. W pokazie wezmą udział pojazdy bojowe z epoki oraz oryginalna broń artyleryjska. W czasie widowiska pojawi się również motyw przejęcia przez armię polską szyfrogramów niemieckiego wywiadu, który wpisze się w tematykę wykładów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic.

Slajdowisko i konkurs

Każdy, kto eksploruje, bada, zwiedza z tajemnicą, ma szansę na pokazanie swojej pasji, podróży, wycieczek, odkryć. W trakcie festiwalu organizatorzy przewidują trzy bloki tematyczne, do których można zgłaszać swoje pokazy i prezentacje. Czas żadnej z nich nie może przekroczyć 15 minut. Osoby prezentujące swoje pokazy w dniu pokazu wchodzą na teren festiwalowy bezpłatnie wraz z osobą towarzyszącą. Na zwycięzców czekają fantastyczne nagrody.

Dioramy

Życie codzienne żołnierzy Wojska Polskich z różnych epok historycznych, pokazy ostrzału artyleryjskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych jednostek artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz Legionów Polskich.

Pokazy mody

Jak zmieniał się mundur? Kiedy kobiety nosiły gorsety? Dlaczego Maria Teresa musiała dźwigać na sobie sześćdziesiąt kilogramów? O tym wszystkim usłyszymy na dziedzińcu Zamku Książ.

Spotkania z książkami

„Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” Joanny Lamparskiej rozpocznie cykl książkowych premier tegorocznego festiwalu. Wśród znanych autorów również Bartosz Rdułtowski, Tomasz Bonek, Adam Węgłowski.

Wystawy

Spotkanie z architektem wszech czasów: Bodo Ebhardtem, który rocznie odwiedzał sto zamków doradzając ich właścicielom. Ebhardtowi swój dzisiejszy wygląd zawdzięczają Zamek Czocha i Grodziec.

Jednym z głównych motywów DFT będą wydarzenia, jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Po wystawie „Legiony Polskie 1914-1918. Droga do niepodległości” oprowadzać będą znawcy tematu.

Spotkania z właścicielami zamków

Rano jedzą kawior, potem piją szampana a wieczorami korzystają z prawa pierwszej nocy? Jak naprawdę wygląda dzisiaj życie w zamku lub pałacu? Opowiedzą współcześni właściciele zabytków, m.in. z dworu Sarny, zamku w Międzylesiu, pałacu w Maciejowcu i Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Współczesne relacje porówna z życiem w średniowieczu dr Przemysław Nocuń.

Warsztaty

Dla miłośników kryminałów i filmów historycznych przygotowano warsztaty z rozpoznawania płci i wieku na podstawie wyglądu kości. Uczestnicy będą uczyć się jak rozpoznać, czy czaszka należała do kobiety czy mężczyzny.

Dla dzieci

Filmy, prezentacje, zabawy z animatorami. W strefie Małego Rycerza spotkania z sokolnikiem, rozmowa z sową, malowanie tarcz i udział w bitwie.

Nocne zwiedzanie Zamku Książ oraz ekskluzywna kolacja w dawnej zamkowej kuchni.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

Więcej na:

www.festiwaltajemnic.pl

http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/festiwal-tajemnic

https://www.facebook.com/FestiwalTajemnic

Fot.: www.festiwaltajemnic.pl

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24