Tajemnica powstania kolędy „Cicha noc”

Ta najsłynniejsza kolęda powstała jak chce tradycja w wigilię 1818 roku, kiedy to młody ksiądz Józef Mohr, wikariusz parafii św. Mikołaja w Oberndorfie, niewielkiej austriackiej wiosce położonej około 20 km od Salzburga przyniósł swój wiersz miejscowemu nauczycielowi i organiście Franzowi Gruberowi by postarał się o odpowiednią oprawę muzyczną. Ten na poczekaniu skomponował muzykę. Podczas Pasterki zabrzmiała wspaniała pieśń na dwa głosy, gitarę i chór. Było to pierwsze wykonanie „Stille Nacht, Heilige Nacht” czyli znanej i także u nas nastrojowej kolędy „Cicha noc, Święta noc”

Ta piękna pieśń z wpadającą w ucho melodią spodobała się parafianom. Szybko zdobyła popularność w okolicy, potem w innych rejonach Austrii, sąsiednich Niemczech a następnie w krajach anglosaskich i na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych pieśni bożonarodzeniowych. Jej słowa przetłumaczono na ponad sto języków w tym chiński i japoński.

Tak tradycja przekazała powstanie tej kolędy. Niedawno jednak okazało się, że było inaczej. Po tym bowiem, kiedy młody reżyser i dziennikarz niemiecki Hanno Schilf odkrył, że na oryginalnym, pisanym ręką Mohra tekście kolędy z zapisem nutowym na gitarę jest data 1816, zaczęto na nowo interpretować historię powstania tej słynnej pieśni.

Hanno Schilf odkrył, że Józef Mohr który święcenia kapłańskie otrzymał w 1815 roku wysłany został do górskiej wsi Mariapfarr położonej w alpejskiej dolinie, gdzie mieszkał jego 86-letni wówczas dziadek. To pod jego wpływem powstała ta piękna kolęda. W lipcu 1817 roku proboszcz Józef Stoff zabrał go do Salzburga a następnie polecił do Oberndorf. Tu w wigilię Bożego Narodzenia pieśń ta po raz pierwszy rozbrzmiała publicznie w czym pomógł arnsdorfski nauczyciel Franz Gruber. Gruber grał tylko na organach i jego zasługą jest aranżacja pieśni na drugi głos. Autorem słów oraz melodii kolędy „Cicha noc” jest Józef Mohr.

Życiu Józefa Mohra poświęcone jest niewielkie muzeum przy Steingasse 9 w Salzburgu, w domu w którym 11 grudnia 1792 roku urodził się Józef Mohr i gdzie mieszkał z matką Anną Schoiber i babkę Marią. Jego ojciec także Józef był żołnierzem, pochodził z alpejskiej wioski Mariapfarr i wkrótce po urodzeniu syna porzucił rodzinę. Ojcem chrzestnym małego Józefa został ostatni kat Salzburga Franz Wolmuth. Z takim pochodzeniem mały Józef nie mógłby się nawet wyuczyć rzemiosła. Miał jednak szczęście, Nepomuk Hernle wikary chóru katedralnego pomógł mu zdobyć wykształcenie i zostać księdzem.

Józef Mohr wszystko co posiadał rozdał potrzebującym. Kiedy umierał w Wagrain w 1848 roku pieniędzy nie wystarczyło nawet na porządny pogrzeb, więc zpochowany został we wspólnym grobie.

W salzburskim muzeum zgromadzono szereg eksponatów związanych z życiem Józefa Mohra pochodzących z wielu archiwów Austrii i Niemiec a nawet z Polski. Można tu kupić faksymile rękopisu „Stille Nacht” oraz wydane w 6 językach książki Hanno Schilfa w których interesująco opisał życie Józefa Mohra i nową historię powstania kolędy „Cicha noc, święta noc”.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24