Teleexpress będzie miał swój pociąg

Najszybszy i najstarszy program informacyjny w polskiej telewizji, Teleexpress, będzie miał swój pociąg. W piątek, 3 czerwca, z Warszawy wyjedzie „Express InterCity Premium Teleexpress”. Okazją będą: zbliżające się 30-lecie programu oraz koncerty „SuperPremiery” i „SuperJedynki” podczas tegorocznego 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na pokładzie pociągu pojawią się znane twarze „Teleexpressu”.

Nazwa „EIP Teleexpress” zostanie uroczyście nadana w piątek, 3 czerwca, o godz. 17.00 na dworcu Warszawa Wschodnia (peron 1 tor 10). Prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk przekaże Maciejowi Orłosiowi tablicę relacyjną z nazwą pociągu oraz gwizdek i kolejową czapkę. Prezenter „Teleexpress’u” będzie w tym dniu symbolicznie kierownikiem pociągu. W rolę konduktorki wcieli się również Beata Chmielowska-Olech. Podczas inauguracyjnego przejazdu pasażerowie mogą liczyć na wiele atrakcji. Swoich fanów „Teleexpress” zaprasza do powitania pociągu na stacjach Warszawa Centralna (godz. 17.25), Częstochowa (godz. 19.31) i Opole Główne (godz. 20.28). Prezenterzy „Teleexpressu” w piątek (3 czerwca) wysiądą w Opolu, by w sobotę (4 czerwca) razem z Markiem Sierockim poprowadzić festiwalowe koncerty „SuperPremiery” i „SuperJedynki”.
„EIP Teleexpress” od 12 czerwca będzie kursował z Warszawy do Jeleniej Góry przez Opole i Wrocław. Ze stacji początkowej odjedzie o godz. 17.08. „EIP Teleexpress” wjedzie na dworzec Warszawa Centralna dokładnie o godz. 17.15 – czyli o godzinie, o której emitowany był początkowo „Teleexpress”. Z Warszawy Centralnej odjedzie o godz. 17.20. Pociąg zatrzyma się w Częstochowie, Opolu, Wrocławiu, Wałbrzychu i dotrze do Jeleniej Góry o godz. 22.50.
„EIP Teleexpress” będzie wyjątkowy nie tylko dlatego, że PKP Intercity pociągom Premium zwyczajowo nie nadaje nazw. Pasażerów na tej trasie powita głos Beaty Chmielowskiej-Olech lub Macieja Orłosia. Część komunikatów przeczytają też lektorzy „Teleexpressu”. Teleexpressowym Pendolino będzie można jeździć do zmiany rozkładu jazdy, który nastąpi 11 grudnia 2016 r.

„Teleexpress” jest najdłużej w rozkładzie jazdy spośród wszystkich polskich programów informacyjnych. Pierwszy raz pojawił się na antenie w czwartek 26 czerwca 1986 roku. Początkowo o godz. 17.15, teraz punktualnie wyrusza codziennie o godz. 17.00 w TVP1. Gwarantuje kwadrans ekspresowej podróży przez najświeższe i najważniejsze informacje z kraju i ze świata.
Program od 1991 roku prowadzi Maciej Orłoś. Siedem lat później na antenie pojawiła się Beata Chmielowska-Olech. „Teleexpress” prowadzi również Katarzyna Trzaskalska. Od początku twarzą programu jest Marek Sierocki, który prezentuje widzom „Tele Hit”.
W latach 1998-2000 „Teleexpressowi” towarzyszył „Teleexpress – junior”, a w roku 2007 „Teleexpress nocą”. 2 marca 2014 roku wyemitowany został pierwszy raz „Teleexpress Extra”. To piętnastominutowy program nadawany w TVP INFO tuż po „Teleexpressie”.
„Teleexpress” to chyba jedyny program na świecie, który ma swoją ulicę – ulicę „Teleexpressu” w Krynicy Morskiej. A od czerwca tego roku będzie miał również „swój” pociąg
Najbardziej komfortowa kategoria pociągów Express InterCity Premium (EIP) obsługiwana przez 20 pojazdów Pendolino. Pociągi EIP łączą Trójmiasto i Warszawę z aglomeracjami południowymi (Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Gliwicami, Bielsko-Białą i Rzeszowem), oferując najwyższy  standard podróżowania oraz krótsze  czasy przejazdów.
Na pokładzie składów Express InterCity Premium można wybrać podróż w pierwszej lub drugiej klasie. Na pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej. Regulowane fotele w obu klasach, rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne przy każdym miejscu gwarantują komfortową podróż. Pociągi dostosowane są do potrzeb różnych grup podróżnych: rowerzystów, rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. W 2015 roku na pokładzie pociągów Pendolino podróżowało 3,56 mln pasażerów.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24