Testament Nobla po raz pierwszy dostępny dla publiczności

Testament Alfreda Nobla został wystawiony w Muzeum Noblowskim w Sztokholmie. Dokument nigdy wcześniej nie był pokazywany publicznie.

Alfred Nobel sporządził czterostronnicowy dokument własnoręcznie na nieco ponad rok przed śmiercią, 27 listopada 1895 roku, w Paryżu. Słynny naukowiec postanawia w nim powołać „fundusz, z którego procenty każdego roku mają być rozdzielone w formie nagród tym, którzy w roku poprzedzającym przynieśli ludzkości największe korzyści”. Czyli najsłynniejszą i najbardziej prestiżową nagrodę świata – Nagrodę Nobla.

Po śmierci Alfreda Nobla w 1896 roku ujawnienie treści testamentu część krewnych, którym Nobel zapisał niewielką część majątku, próbowała unieważnić dokument. Szwedzkim elitom nie spodobało się z kolei, że Pokojowa Nagroda Nobla ma być przyznawana przez parlament norweski.

– Wykonanie woli Nobla sprawiło wiele problemów formalnych. W testamencie jest mowa o funduszu, ale w sensie prawnym trzeba było go dopiero stworzyć. O tym Nobel nie pomyślał. W tym sensie do powstania Nagrody przyczynili się także inni ludzie – mówi historyk Gustav Kaellstrand z Muzeum Noblowskiego.

Co ciekawe, naukowiec obawiał się, że może zostać pochowany żywy, co w jego czasach nie było rzadkością. Na wszelki wypadek zabezpieczył się przed tym na wiele sposobów. „Moim wyraźnym życzeniem i wolą jest, aby po mojej śmierci przecięto mi żyły. Niech kompetentni lekarze stwierdzą zgon, a moje ciało zostanie poddane kremacji” – napisał w ostatnim akapicie.

Przez lata testament spoczywał w sejfie w siedzibie Fundacji Noblowskiej w Sztokholmie. Nigdy nie był pokazywany publicznie. W Muzeum Noblowskim będzie można go oglądać jedynie do 15 listopada.

Do 7 grudnia w muzeum trwa także wystawa czasowa poświęcona Wisławie Szymborskiej.

fot. Nobel Museum

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24