Travelplanet.pl: Majówka tańsza niż przed rokiem

Według danych Travelplanet.pl mimo że ceny są niższe niż rok temu wyjazd za granicę z biurami podróży na tegoroczną majówkę zarezerwowało o 16 proc. turystów mniej.

Tegoroczna majówka jest tańsza o 10 proc. bo biura redukują ceny ofert o połowę. Kalendarz jest w tym roku wyjątkowo niesprzyjający, bowiem 1 maja wypada w piątek. Dodatkowo prognozy pogody na długi weekend są dobre, stąd ta wstrzemięźliwość w zagranicznych wyjazdach.

– Wystarczą jednak zapowiedzi złej pogody by turyści ruszyli do biur twierdzi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, największego polskiego multiagenta turystycznego i przypomina sytuację bezpośrednio przed ubiegłoroczną majówką. Wówczas również skala rezerwacji była początkowo niższa o 10 proc. od tej rok wcześniej, ale deszczowa pogoda spowodowała, że ostatecznie na długi weekend wyjechało o 21 proc turystów więcej niż w maju 2013.

Zwłaszcza że w tym roku oferta touroperatorów na długi majowy weekend została mocno zredukowana cenowo. Zagraniczna majówka z biurem podróży kosztuje turystę średnio 2096 zł. Turyści płacą teraz o ok. 240 zł mniej niż za podobny wypoczynek w 2014 roku. Wpływ na tę obniżkę mają mocne przeceny, o 40-50 proc pierwotnych kosztów imprezy. W efekcie typowo weekendowy trzydniowy wypad na majówkę do Turcji (samolot hotel 3-4* z wyżywieniem HB i AI) to koszt ok. 900 – 950 zł (przecena z ok. 1400 – 1500 zł) a długi weekend w hotelu 5* z AI za niecałe 1000 zł. Za podobne pieniądze, bo 1000 – 1100 zł od osoby, na tydzień, obejmujący długi weekend można polecieć do Egiptu (hotel 4* AI) Hiszpanii lub Grecji (hotel 4*, HB).

– To bardzo konkurencyjne oferty do wypoczynku w Polsce w podobnym standardzie, zwłaszcza że przelot do miejsca wypoczynku trwa w zasadzie tyle samo co dojazd nad Bałtyk czy w polskie góry. A w bonusie mamy dodatkowo gwarantowaną dobrą pogodę zwraca uwagę Radosław Damasiewicz.

Polscy turyści najchętniej wybierają na majówkę Grecję, która cieszy się ciągle rosnącą popularnością. W ub. Roku po raz pierwszy była ona najchętniej wybieranym krajem na wypoczynek i zdetronizowała Egipt. Podobna sytuacja ma miejsce i w wypadku tegorocznej majówki – to do Grecji a nie Egiptu przede wszystkim wybierają się turyści. Na majówkę 2014 wybierało się tam nieco ponad 17 proc. klientów Travelplanet.pl, na tegoroczną – ponad 25 proc. Z kolei popularność Egiptu w tym czasie spadła z 26 proc. do niecałych 20 proc.

– Na Egipcie niejako rykoszetem odbiła się kryzysowa sytuacja w Tunezji i przypominanie przez MSZ, że ten kraj znajduje się na liście ministerialnych ostrzeżeń. Ewidentnie korzystają na tym europejskie kraje basenu Morza Śródziemnego – mówi Radosław Damasiewicz.

Duży wzrost popularności na majówkę odnotowuje również Hiszpania (blisko dwukrotny wzrost rezerwacji, z ok. 9,5 proc. do 17 proc.). W pierwszej piątce w rankingu rezerwacji w miejsce Tunezji pojawiły się również Włochy (1,9 proc, w 2014 było to 1,3 proc. ruchu turystycznego).

– Zawirowania w Tunezji i zawieszenie wylotów do tego kraju spowodowały, że na tegoroczną majówkę wypadła z pierwszej piątki, obecnie chce tam jechać 1,3 proc. o połowę mniej niż w ub. roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie biura podróży wznowiły już wyloty do tego kraju komentuje Damasiewicz.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24