Travelplanet.pl: Jak turyści spędzą majówkę?

Majówka coraz bliżej, a turyści już planują wyjazdy na przedłużony weekend. Jakie kierunki są najpopularniejsze?

Travelplanet.pl, analizując rezerwacje dokonane przez turystów, zauważył skokowy wzrost rezerwacji w biurach podróży na długi majowy weekend. W porównaniu do majówek w ubiegłych latach to fakt, że podwoił się odsetek turystów, którzy chcą dojechać do celu podróży autokarem lub własnym samochodem. Z danych Travelplanet.pl wynika, że wyprawy samolotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż podczas majówki 2015 i jest to najbardziej zauważalna zmiana dotycząca turystycznych zwyczajów majówkowych turystów. W 2015 roku podniebną podróż na majowy urlop zaplanowało blisko 90 proc. turystów. Obecnie samolot wybrało niespełna 80 proc.

– To reakcja na serię niekorzystnych dla branży turystycznej zdarzeń, które miały miejsce w krajach arabskich oraz w Europie Zachodniej. Egipt, Tunezja i po części Turcja nie cieszą się wielką popularnością ze względu na niepokoje bądź wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Z kolei zestrzelenie samolotu z rosyjskimi turystami w Egipcie czy rozbicie samolotu niemieckich linii z turystami w Alpach przez pilota-szaleńca wywołało wśród części turystów obawy co do chwilowego podróżowania w ten sposób na wypoczynek – uważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Dane zebrane przez Travelplanet.pl wykazują, że największym zainteresowaniem turystów wybierających się na majówkę cieszy się Grecja. Według analityków multiagenta, Turcja, najbardziej popularny zeszłoroczny kierunek na majówkę ustąpiła miejsca Grecji, do której wybiera się obecnie ponad 38 proc. turystów (w maju 2015 – niespełna 20 proc.). Turcję natomiast zamierza odwiedzić niespełna 8 proc. I jest przeszło trzykrotnie mniejszy odsetek wybierających się tam na zagraniczną majówkę niż rok temu. 13,5 proc. turystów pojedzie w tym czasie do Hiszpanii (w 2015 – nieco ponad 9 proc.) a przeszło 6 proc. Do Włoch (ok. 3 proc. w 2015). Pierwszą piątkę najbardziej popularnych kierunków na ten czas zamyka Chorwacja (3,5 proc turystów w porównaniu do 1,5 w maju 2015)

– Drastycznie, co było do przewidzenia, spadły wyloty do Egiptu. W 2015 roku majówkę zaplanowało tam ok 25 proc. turystów, obecnie – ok. 2,5 proc. Teraz jeżdżą tam głównie miłośnicy aktywnego wypoczynku: nurkowania, windsurfingu itp., którzy nie mają w planach zwiedzania tego kraju – twierdzi Radosław Damasiewicz.

W ślad za popularnością kierunków, uważanych przez turystów za bezpieczne, poszedł wzrost przeciętnego kosztu wypoczynku. Według danych Travelplanet.pl majówka w Grecji kosztuje ich obecnie 2287 zł na osobę (poprzednio 1882 zł), we Włoszech – 2480 zł (1660 zł). Wyjątek stanowi Hiszpania, w której tegoroczna majówka jest tańsza niż w 2015 – obecnie turyści płacą średnio 2666 zł (3172 zł). W konsekwencji takich właśnie wyborów przeciętna kwota, jaką polscy turyści przeznaczają na zagraniczną majówkę z biurami podróży zwiększyła się o nieco ponad 100 zł (z 2428 zł do do 2540 zł za osobę)

Rzutuje to również na rodzaj wyżywienia, jaki zamawiają na majowy odpoczynek polscy turyści. W 2015 roku majówkę All Inclusive wybrało 68 proc turystów. Obecnie to nieco więcej niż połowa (54 proc). Śniadania i obiadokolacje wykupiło blisko 30 proc. wyjeżdżających z biurami podróży (rok temu – 20 proc.), nieznacznie zwiększył się odsetek zainteresowanych wyłącznie śniadaniami hotelowymi – z 7,5 do 10 proc.

Jak widać, trendy wśród turystów podróżujących z biurami podróży, jak i tych, którzy samodzielnie rezerwują swój wypoczynek nieco się różnią. Podróżujący na własną rękę preferują raczej wyjazdy typu city-break, natomiast podróżujący z biurami najczęściej wybierają sprawdzone kurorty, w miejscach uważanych za bezpieczne, co, w obliczu problemów w Turcji czy Egipcie, może skłonić turystów do większej liczby wyjazdów w dotychczas stosunkowo rzadko wybieranie przez Polaków miejsca, jak np. Malta czy Cypr.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24