Turcja świętuje 20. rocznicę wpisania Troi na listę UNESCO

Z okazji wpisania Troi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rok 2018 został ogłoszony w Turcji „Rokiem Troi”. W związku z obchodami tej rocznicy odbędzie się wiele atrakcji upamiętniających to wydarzenie. 

Historia regionu Çanakkale w którym leży słynne miasto, położonego na północnym zachodzie Turcji, po dwóch stronach cieśniny o tej samej nazwie oddzielającej Europę i Azję, sięga 8500 lat p.n.e. Świadczy o tym duża ilość znalezisk z epoki miedzi, żelaza i brązu. Dzięki swojemu usytuowaniu po obu stronach cieśniny Çanakkale jest także jednym z dwóch regionów, który zapewniał komunikację pomiędzy Anatolią i Europą oraz Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym.

Region Troi, nazywany inaczej „Wzgórzem  Hisarlık”, znajdujący się w granicach województwa Çanakkale został odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierownictwem niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w 1871 roku, a znaleziska tam odkryte świadczą o ponad 3000-letniej historii tego miejsca. W roku 1998 miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co roku około 500 tysięcy zwiedzających spaceruje pomiędzy ruinami Troi, która obecnie stanowi część utworzonego tam w 1996 roku Parku Narodowego, po to, by poczuć klimat starożytnego miasta.

W czerwcu 2018 roku zostanie otwarte muzeum Troi zbudowane w pobliżu zabytkowych ruin. Dzięki temu turyści będą mieli okazję do poznania przeszłości tego miejsca, a także do podziwiania dzieł, których historia sięga 4000 lat. Oglądając je można zapoznać się z mitologią, geografią oraz historią wykopalisk archeologicznych regionu. Opowiadają one o kulturach i miastach,  które rozwijały się  i upadały w Troadzie, a przeszły do historii dzięki eposowi „Iliada” Homera.

Z okazji 20-lecia wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowiska archeologicznego Troi znajdującego się na terenie regionu Çanakkale, rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Troi” przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji. Przez cały ten okres w kraju i za granicą będą organizowane wszelkiego rodzaju wydarzenia sportowe, promocyjne, kulturalne w tym te związane ze sztuką, takie jak, spektakle teatralne, wystawy i festiwale.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24