Tydzień węgierski: najpiękniejsze widoki Budapesztu

Podróżujemy po to, by cieszyć oczy pięknem tego świata. Zobaczcie najbardziej niezwykłe punkty widokowe w Budapeszcie, skąd to ciekawe miasto z cesarską tradycją wygląda jak milion dolarów.

Do Budapesztu z Warszawy leci się ok. godziny. Na weekendowy wypad warto zaopatrzyć się w 72-godzinną turystyczną kartę miejską – na same przejazdy komunikacją kosztuje 4 150 HUF (czyli ok. 56 PLN), a karta turystyczna z biletem komunikacji i ze zniżkami w restauracjach i atrakcjach turystycznych, oraz darmowymi wstępami do wielu muzeów i darmowym zwiedzaniem z przewodnikiem kosztuje 9 900 HUF (czyli ok. 134 PLN). Budapesztańskie metro jest najstarszą linią metra w kontynentalnej Europie i jedną z najstarszych na świecie. Wcześniej podziemne wagoniki ruszyły w Nowym Jorku i w Londynie. Żółtą linię otwarto w 1896 r. Warto się przejechać tą linią, nawet jeśli nie ma potrzeby, żeby zobaczyć płytko położone, maleńkie stacje w klimacie Belle Epoque i stare, ciasne wagoniki.

Hotel Novotel Danube

Gdzie znajdziecie pokój z najpiękniejszym widokiem w mieście? To Novotel Budapest Danube, naprzeciwko węgierskiego Parlamentu (Orszaghaz). Budynek jest w nocy przepięknie iluminowany, więc koniecznie zarezerwujcie pokój z tym obłędnym widokiem. Jeśli się wam to nie uda, hotel ma specjalny taras widokowy, a za pomysłowe selfie z widokiem na Parlament można wygrać pobyt w hotelu Novotel Budapest Danube. Poza widokiem hotel ma genialne położenie. Znajduje się pięć minut od stacji metra Batthyány tér. Przy placu Batthyány jest stacja przesiadkowa autobusów, duży dom handlowy z supermarketem, butikami i restauracjami czynnymi do późna i piękny, barokowy kościół. Stąd spacerem można udać się na Wzgórze Zamkowe.

IMG_2026

 Wzgórze Zamkowe

Z wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wzgórza Zamkowego rozciąga się piękny widok na dolinę Dunaju, przerzucone nad nim mosty i ruchliwy Peszt. Tysiące turystów odwiedzają XIX-wieczną misternie zdobioną Basztę Rybacką z rozległym tarasem, skąd wychodzą najpiękniejsze zdjęcia miasta. W Baszcie znajduje się doskonała restauracja z muzyką na żywo, warto zarezerwować stolik przy oknie. Wtedy przy lampce doskonałego węgierskiego tokaju nazywanego królem win można z nostalgią za potęgą Austro-Węgier spoglądać na świetne, potężne budynki i niezwykłe zabytki, które czynią Budapeszt jedną z najpiękniejszych stolic Europy.

 Termy Rudas

Ale lampka tokaju to nic w porównaniu z relaksem, jakiego możemy zażyć w basenie termalnym na dachu term Rudas. Tam, pod rozgwieżdżonym niebem przecinanym wstęgami smug samolotów lądujących na międzynarodowym lotnisku Franciszka Liszta, spoglądamy na spokojne wody Dunaju po którym leniwie promenują promu turystyczne, a po stronie Pesztu płomiennie podświetlone pysznią się zabytkowe budynki municypalne i wieże kościołów. Zwłaszcza, że w termach, w których są zarówno baseny, wody termalne jak i łaźnie tureckie, poza dziennymi karnetami przewidziano nocne kąpiele, kiedy iluminowane miasto wygląda najpiękniej.

rudasfinalok.exact726w

Góra Gellerta

Za dnia z kolei warto wybrać się na Górę Gellerta. Średniowieczny biskup miał być z niego zrzucony przez pogan w drewnianej beczce wprost w wody Dunaju. Ta historia pobudza wyobraźnię kiedy patrzy się na strome zbocza wzgórza. Dziś spokoju na nim strzeże wzniesiony w latach 40-tych Pomnik Wolności przedstawiający 14-metrowej wysokości kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, przez lata widniejący na rewersach forintów. Na Górze Gellerta rosną zasadzone tu jeszcze w czasach tureckich figowce, które w tutejszym specyficznym mikroklimacie czują się doskonale. Podobnie jak roślinność alpejska rosnąca na zacienionym, północnym stoku wzgórza.

Zresztą o dobre samopoczucie w Budapeszcie nie jest trudno, o czym będziemy pisać w kolejnych odsłonach Tygodnia Węgierskiego na TURYSTYCE24.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24