Uchodźcy psują Brytyjczykom wakacje w Grecji

Śródziemnomorskie kraje Unii Europejskiej zmagają się z największą, od lat, falą nielegalnej emigracji. Brytyjczycy narzekają, że uchodźcy psują im wakacje.

Brytyjski dziennik Daily Mail wywołał w Europie burzę swoją publikacją, w której opisał relacje turystów niezadowolonych z wakacji na wyspie Kos. Grecja, to jeden z najczęściej wybieranych krajów na dwutygodniowe wiosenne wakacje (w tym czasie dzieci w szkołach mają wolne). Wojna w Syrii, Afganistanie, Libii i konflikty w centralnej Afryce sprawiły jednak, że wyjątkowo licznie ruszyli do Europy uchodźcy i nielegalni emigranci. Do Grecji, morzem i przez granicę z Turcją przedarło się od początku roku 30 tysięcy osób. I ten bilans wciąż się powiększa. Na wyspę Kos przypływa tygodniowo ponad tysiąc nielegalnych emigrantów. Ich liczba kompletnie dezorganizuje życie lokalnej społeczności i utrudnia wypoczynek turystom. Władze Grecji nie są w stanie poradzić sobie z najazdem nielegalnych imigrantów. Nie ma na miejscu odpowiedniej infrastruktury, ośrodków dla uchodźców. Brakuje dla nich żywności i wody. Koczują więc na ulicach i próbują jakoś przeżyć.

Zdjęcia obojętnych i zdegustowanych brytyjskich turystów, omijających leżących na ulicach uchodźców, zbulwersowały opinię publiczną w Europie. Powszechnie krytykowano ich znieczulicę i brak empatii. Ale z drugiej strony trudno im się dziwić: przyjechali na wakacje, a muszą się osobiście zmierzyć z największym europejskim problemem ostatnich lat. To może być przedsmak tego, co czeka polskich turystów, gdy już za cztery tygodnie ruszą na wypoczynek do Grecji, południowych Włoch i Hiszpanii.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24