Upadek Air Berlin

Linie Air Berlin ogłosiły w sierpniu tego roku upadłość ze względu na zadłużenie, kiedy ich udziałowiec – linie Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – wstrzymał po latach finansowanie dalszych strat. Czasowe kontynuowanie działalności było możliwe dzięki poręczonemu przez rząd Niemiec kredytowi w wysokości 150 mln euro.

Od kilku lat linie Air Berlin, generowały straty. W 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie doszło do blisko 1,2 mld euro. Znaczną część upadających linii, zamierza wykupić Lufthansa za 210 mln euro. Planuje przejąć 81 ze 140 samolotów oraz trzy z ośmiu tysięcy pracowników linii Air Berlin. Kupnem części aktywów niemieckiego przewoźnika zainteresowane są także brytyjski EasyJet, który ma przejąć 25 maszyn oraz zbudować własną bazę w Berlinie a także niemiecki Condor. Poinformowano też, że nadal będą latać samoloty należące do przewoźników „NIKI” oraz LGW, które były firmami-córkami Air Berlin.

Air Berlin – była drugą co do wielkości linią lotniczą Niemiec z siedzibą w Berlinie. Sieć połączeń obejmowała 163 kierunki w 39 krajach, 21 kierunków to lotniska w Niemczech. Hubami linii Air Berlin były lotniska w Berlinie na lotnisku Tegel, Düsseldorfie, Norymberdze i w Palmie de Mallorca. Firma zatrudniła ponad 8900 pracowników. Rocznie przewoziła ponad 30. milionów pasażerów. Od początku działalności w 1979 roku linie te przewiozły ponad pół miliarda pasażerów.

Od sezonu 2008/2009 linia Air Berlin kooperowała z rosyjską linią S7 Airlines oraz z chińską Hainan Airlines na trasach do Moskwy i do Pekinu. Od 20 marca 2012 była członkiem sojuszu oneworld. Linia Air Berlin oferowała loty o wspólnych numerach – code share – z członkami sojuszu oneworld: American Airlines, British Airways, Finnair, Iberią i S7.

Dlaczego linia zbanktutowała? Wśród przyczyn upadku Air Berlin wymienia się m.in. niedokończoną budowę nowego lotniska w stolicy Niemiec. Berlin-Brandenburg miał przejąć ruch z lotnisk Schoenefeld i Tegel i stać się hubem Air Berlin. Menadżerowie Air Berlina nie potrafili też określić się jak chcą działać. Linia miała być w zasadzie niskobudżetowa, ale oferowała luksusowe przeloty do Ameryki z ciepłymi posiłkami i częstowała wszystkich pasażerów serduszkami z czekolady. Kiepsko też wyszła na połączeniu z inną niemiecką linią lotniczą LTU, od której przejęła połączenia długodystansowe. W tym roku zaczęła ciąć koszty i nierentowne połączenie ale było już za późno.

W Polsce Air Berlin wykonywała loty do Krakowa, Gdańska oraz Warszawy. Dla polskich pasażerów to kłopot, LOT rozważa powrót na te kierunki.

28 października 2017 roku Air Berlin oficjalnie zakończył działalność lotniczą.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24