Urodzinowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Na Urodzinowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego do Warszawy zjadą się artyści współpracujący z kompozytorem od lat, aby wziąć udział w spektakularnym przeglądzie jego twórczości.

Tak imponującego święta własnej twórczości nie doczekał za życia chyba żaden z polskich kompozytorów. Krzysztof Penderecki spotka się w Warszawie z całą plejadą artystów z kraju i zagranicy, aby zaprosić publiczność do wspólnego świętowania w pięciu różnych przestrzeniach. W gronie tym szczególne miejsce zajmuje Sinfonia Varsovia, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym od ponad 15 lat.

Orkiestra Sinfonia Varsovia, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym, wystąpi podczas festiwalu dwukrotnie – 17 i 23 listopada 2018 – w tym na finałowym koncercie, w dzień jego 85. urodzin. Muzycy Sinfonii Varsovii wystąpią 17 listopada o godzinie 19.30 w Filharmonii Narodowej. W programie znajdą się dzieła powstałe na przestrzeni blisko 40 lat, pokazując konsekwentną drogę rozwoju języka muzycznego Pendereckiego.

Podczas finałowego koncertu Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w dzień urodzin mistrza, 23 listopada wystąpi siedmioro solistów, trzy chóry, czterech dyrygentów i orkiestra Sinfonia Varsovia. Na zaproszenie jubilata do Warszawy przyjedzie Anne-Sophie Mutter, która wykona zadedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”. Kolejnym punktem programu będzie Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę, w którym partie solowe wykonają Frans Helmerson, Ivan Monighetti i Arto Noras.

Koncert, a zarazem cały festiwal zwieńczy Dies illa, poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej. W utworze tym połączą swoje siły śpiewacy Chóru Filharmonii Narodowej, Poznańskiego Chóru Kameralnego i Chóru Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu. Wraz z nimi wystąpią soliści – Johanna Rusanen (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran) i Nikolay Didenko (bas). Dyrygować poszczególnymi kompozycjami będą Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, a także Maciej Tworek i sam Krzysztof Penderecki. Obecność na festiwalu tak wielu znaczących artystów i zespołów z całego świata jest widocznym dowodem uznania, jakim cieszy się Penderecki w środowisku muzycznym. Jednocześnie jego relacje z rodzimymi artystami przyczyniają się do promocji polskiej muzyki na całym świecie.

Fot.: materiały prasowe

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24