Veturilo – system rowerów miejskich w Warszawie – ma 5 lat

2 sierpnia Veturilo obchodzi piąte urodziny. System rowerów miejskich w Warszawie jest najdojrzalszym systemem rowerowym w Polsce i jednym z bardziej rozpoznawalnych w Europie.

Dokładnie 5 lat temu, 2 sierpnia 2012 roku, uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów miejskich, który idealnie wkomponował się w przestrzeń stolicy, tworząc z niej miasto przyjazne rowerzystom. Veturilo jest jedną z najważniejszych inicjatyw, które zmieniają Warszawę i ułatwiają życie mieszkańcom, co potwierdza rosnące z roku na rok grono miłośników jednośladów. W systemie jest już zarejestrowanych ponad pół miliona użytkowników. Stale rozwijamy również infrastrukturę rowerową. Stołeczni cykliści mogą korzystać z blisko 500 km dróg rowerowych. Do 2018 roku powstanie kolejnych 19 tras o długości 73,4 km. Dodatkowo, już za chwilę, będzie można przeprawiać się miedzy dwoma brzegami Wisły kładką pieszo-rowerową znajdującą się pod Mostem Łazienkowskim – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Z rowerów Veturilo korzysta z nich już ponad pół miliona warszawiaków oraz wielu turystów z Polski i całego świata. Tylko w tym roku rowery wypożyczono ponad 3 miliony razy, a łącznie w ciągu pięciu lat aż 11 milionów razy.

Stołeczni rowerzyści mogą korzystać z 337 stacji i 4925 rowerów, w tym z 60 jednośladów dla najmłodszych i 45 tandemów. Na użytkowników czekają stacje wyposażone w terminale z ekranami dotykowymi i obsługą kart zbliżeniowych, w pompkę rowerową oraz diodę, sygnalizującą, czy dany rower nadaje się do wypożyczenia. Jedną z głównych nowości jest intuicyjna aplikacja mobilna, która umożliwia m.in. szybkie wypożyczanie roweru poprzez skanowanie kodu QR. Od ostatniego piątku na ulicach pojawiły się ponadto rowery wyposażone w tzw. przegub Cardana. To sposób przeniesienia napędu, który zamiast tradycyjnego łańcucha wykorzystuje specjalny wał – dzięki temu jazda jest efektywniejsza, a rower bardziej niezawodny. Po warszawskich ulicach jeździ 50 rowerów z wałami Cardana. Można je poznać po charakterystycznej plastikowej osłonie na tylne koło.Użytkownicy Veturilo pochodzą z całej Polski i 155 innych krajów. Najstarszy rowerzysta ma 99 lat. Średni czas jednego wypożyczenia na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Warszawie to 22 minuty i 54 sekundy. Najpopularniejsza stacja to Niepodległości-Batorego.

W ciągu pięciu lat długość tras rowerowych w Warszawie wzrosła niemal dwukrotnie – dziś jest ich 499 km. Dwukrotnie wzrósł również ruch rowerowy – na najbardziej popularnych trasach w centrum sięga ponad pół tysiąca rowerów na godzinę.

Do 2018 roku w Warszawie powstaną kolejne trasy rowerowe. Na ich budowę Warszawa otrzyma aż 71,6 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę 19 tras rowerowych o długości 73,4 km, z czego 59,8 km to nowo zbudowane drogi dla rowerów, 13 km przypada na przebudowane lub już istniejące trasy, a pozostałe 0,6 km to wyznaczenie trasy po istniejącej infrastrukturze. Dzięki środkom unijnym w Warszawie w bieżącym i następnym roku powstaną trasy wzdłuż takich ulic, jak: Towarowa, Okopowa, Żwirki i Wigury, Powsińska, Wiertnicza, Połczyńska, Kasprzaka, Jagiellońska, Puławska, Al. Jerozolimskie.

Nowo powstające trasy dołączą do już istniejących niemal 500 kilometrów dróg rowerowych w stolicy.

System Warszawskiego Roweru Publicznego Vaturilo powstał i funkcjonuje dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa. W jego rozwój swój wkład mają też prywatni sponsorzy, którzy finansują 21 stacji i 254 rowery.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24