Węgierskie miasto Nyiregyhaza wabi atrakcjami

W planach wiosenno-letnich wypraw warto uwzględnić podróż do wschodniej części Węgier – do miasta Nyiregyhaza, na przedmieściach którego znajduję się jedno z najładniejszych węgierskich kąpielisk termalnych. Najszybciej dotrzemy tam, jadąc przez Koszyce na Słowacji i słynny Tokaj.

Pobyt w węgierskim mieście Nyiregyhaza można rozpocząć od wizyty w punkcie informacji turystycznej, gdzie bez problemu zaopatrzymy się w profesjonalnie przygotowane polskojęzyczne wydawnictwa i foldery.

Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą z XIII wieku. W XVI wieku – w czasie tureckiej okupacji  Węgier – Nyiregyhaza była wyludniona i ponowne osiedlenie tego miejsca nastąpiło na początku XVIII wieku. Istotną datą w historii miasta jest rok 1753, kiedy to doszło do przekazania aktu przywilejów nowym osiedleńcom. To przełomowe w dziejach miasta wydarzenie obrazuje rzeźba znajdująca się w śródmieściu przy ul. Rakoczego. Następnie miejscowi rzemieślnicy dzięki zebranym środkom finansowym  wykupili od właściciela ziem prawo wolności i założyli samorząd. W latach 1870 – 1914, czyli w czasie tzw. złotej ery Austro-Węgier nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. Wybudowano wtedy ważne budynki, takie jak ratusz, pałac kasy oszczędnościowej, teatr, pierwszy hotel oraz budynek rady wojewódzkiej, gdyż Nyiregyhaza w 1876 roku – z uwagi na doprowadzenie linii kolejowej z Budapesztu – stała się miastem wojewódzkim. Co ciekawe już od 1909 roku w centrum miasta funkcjonowała linia tramwajowa, którą zlikwidowano w 1968 roku.

Kościół katolicki w centrum miasta Nyiregyhaza, fot. materiały prasowe

Chodząc po ulicach i placach natrafimy na architekturę, która odzwierciedla wielowiekową świetność miasta. Wśród okazałych budowli są też kościoły ewangelickie, grecko-katolickie, reformackie i rzymsko-katolickie. Warto odwiedzić także miejscowe muzeum, które posiada długą historię. Muzeum Nyiregyhazy powstało w 1868 roku.

Nyiregyhaza liczy ok. 118 tys. mieszkańców. Miasto jest bardzo rozległe, leży na 55 km kwadratowych i jako drugie po Budapeszcie, posiada cztery kąpieliska termalne, które posiadają walory uzdrowiskowe.

Odwiedzamy oddalone o 6 km – ale położone w granicach administracyjnych Nyiregyhazy – termalne uzdrowisko Sostofurdo (wymawiamy „szosztofirdo”), nazywane w skrócie „SOSTO” (w tłumaczeniu na język polski oznacza Słone Jezioro).

Wodny wypoczynek w uzdrowisku Sosto, fot. materiały prasowe

„Sosto” było jednym z miejsc na terenie Królestwa Węgier, gdzie znaleźli schronienia polscy uchodźcy we wrześniu 1939 r. w wyniku agresji Niemiec i ZSRR na Polskę. Przypomina o tym tablica poświęcona pamięci obozów dla uchodźców z Polski, którzy byli zakwaterowani w „Domu Szwajcarskim” . Ten wykonany w góralskim stylu pensjonat działa nieprzerwanie od 1866 roku.  Uzdrowisko Sosto jest usytuowane na ciepłych, podziemnych źródłach. Mieszkańcy Nyiregyhazy określają to popularne miejsce wypoczynku jako „perła”  lub „płuca miasta”, ponieważ cechą charakterystyczną kąpieliska jest duża liczba drzew, krzewów i kwiatów. Zacienione alejki i dobrze utrzymane parki usytuowane są wokół dwóch jezior.

Kompleks basenowy w Sosto, fot. materiały prasowe

Kąpielisko termalne, na terenie którego znajduje się ponad 20 basenów podzielone jest na dwie części: leczniczą i rekreacyjną. Tutejsze źródła termalne zawierają brom, chlorek sodu i jod. Leczone są tu zatem dolegliwości reumatyczne, choroby stawów, układu ruchu oraz schorzenia kobiece. Temperatura wody w basenach termalnych wynosi ok. 38 stopni Celsjusza. Część rekreacyjna uwielbiana jest szczególnie przez młodzież i rodziny z dziećmi.

Skansen „Sostoi”, fot. materiały prasowe

W sąsiedztwie kompleksu basenowego znajduje się Park Przygód, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoje umiejętności na linach, umieszczonych na 100 różnych poziomach. Trochę adrenaliny nigdy nie zaszkodzi…

Park Przygód, fot. materiały prasowe

Sosto znane jest także ze skansenu, który pozwoli nam na moment przenieść się w czasie. Poznamy tutaj węgierską tradycję ludową i architekturę, jaka dominowała dawniej w północno-wschodnim regionie Węgier Trans-Tisza. Skansen „Sostoi” został otwarty w 1979 roku. Muzeum przypomina żywą wioskę, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z życiem w dawnych czasach. Dowiemy się m.in. jak w XIX wieku urządzone były domy przeciętnych rodzin oraz tych bardziej zamożnych…

W uzdrowisku Sosto znajduje się drugi co do wielkości ogród zoologiczny na Węgrzech, który co roku przyjmuje blisko  pół miliona zwiedzających. Obiekt w Sosto uznany został za najpiękniejsze zoo Europy w 2015 roku. Zoo zajmuje 35-hektarowy obszar zalesiony, gdzie w naturalnym otoczeniu żyje pięć tysięcy zwierząt, pochodzących z pięciu kontynentów, a wśród nich: białe tygrysy, wielbłądy, nosorożce i afrykańskie słonie. Tablice z opisami zwierząt zostały przygotowane m.in. w języku polskim.

Lwy morskie podczas pokazu, fot materiały prasowe

Nie można pominąć oceanarium, które zachwyca bogactwem morskiej flory i fauny. Zwiedzający poznają tutaj tajemnice podwodnego świata. Wśród pływających okazów jest także rekin, który trafił na Węgry z warszawskiego oceanarium. Turyści mogą także poczuć klimat tropikalnej dżungli.

ZOO – Zielona Piramida – świat fauny i flory Oceanu Indyjskiego, fot materiały prasowe

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24