Wiatr i woda – podsumowanie targów żeglarskich

Na tegorocznych targach Wiatr i woda miłośnicy żeglarstwa oglądali najnowsze jachty i motorówki. Można było także uścisnąć dłoń podróżnika roku National Geographic – Aleksandra Doby.  

Zakończyły się największe w naszej części Europy 27 Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2015 które tym razem zakotwiczyły w Centrum Targowym MT Polska przy ul. Marsa. Przebudowana specjalnie dla potrzeb tej wystawy brama wjazdowa pozwoliła na wstawienie do środka nawet wielkich 60-stopowych jachtów. Ekspozycja była tak duża, że nie zmieściła się w halach wystawowych i część z niej znalazła się w postawionym obok dużym namiocie.

Przez cztery dni kilkadziesiąt tysięcy miłośników sportów wodnych podziwiało wielkie jachty, luksusowe łodzie motorowe, szybkie skutery wodne, pontony, kajaki, nowoczesny sprzęt żeglarski, motorowodny, do uprawiania kajakarstwa, windsurfingu i nurkowania a także akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową.

Swoją ofertę przedstawiali też producenci i dystrybutorzy odzieży żeglarskiej i sportowej,a regiony turystyczne prezentowały swoje atrakcje związane z wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Promowały się także firmy czarterujące jachty, wodne szlaki turystyczne, akweny żeglarskie i mariny.

W miasteczku nurkowym na miłośników wielkiego błękitu czekało mnóstwo nowości sprzętowych ofert szkoleniowych. Można było zaplanować nurkowe wakacje na najpiękniejszych rafach świata.

Niewątpliwą atrakcją targów były spotkania za znanymi żeglarzami, gwiazdami sportów wodnych i  podróżnikami, relacje z regat i dalekich wypraw. W tym roku gościem specjalnym targów był Aleksander Doba – człowiek, który jako pierwszy na świecie pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki i został zwycięzcą internetowego plebiscytu National Geographic o tytuł Podróżnika Roku 2015, oraz Jean Marie Finot – światowej sławy konstruktor, autor projektów i architekt najsłynniejszych jachtów oceanicznych, które zwyciężały w najważniejszych regatach na świecie.  Z bardziej oryginalnych spotkań była relacja Krzysztofa Ptasińskiego i Marka Czaczki z przepłynięcia kajakiem Kanału Gotajskiego pt. „Dwóch idiotów na Kanale Gotów” oraz „Szpilki w jaskini” czyli polskie nurkowanie overhead, które poprowadziła Margita Ślizowska.

Stocznia z Atila Yachts Radomia zaprezentowała w Warszawie swoją nową, piękną i elegancką Antilę 33, zaprojektowaną przez Michała Orycha, zaś stocznia Northman zaprojektowany przez Jacka Daszkiewicza nowoczesny, typowy nieco mniejszy od Antili, jacht turystyczny Maxus 26 przeznaczony głównie na Mazury.

Na stoisku Solina Yachts, można było obejrzeć Solinę 22 – typowy, 4-osobowy jeziorowy cruiser zaprojektowany przez Andrzeja Skrzata, a Dalpol Yacht z Siemianowic Śląskich zaprezentowała nowy jacht – Phobosa 24.5.

Zainteresowaniem targowych gości cieszyła się niewielka łódeczka Albatros 4.30, niezwykle szybka i jednocześnie łatwa w żeglowaniu i bezpieczna, skonstruowana przez Jean Marie Finot. Dla czystej przyjemności żeglowania stworzona została inna łódź – malutki Elan E1 – tani i relatywnie tani, szybki jacht kabinowy typu performance-cruiser z podnoszonym kilem. Ciekawa była oferta  Delphii – stocznia z Olecka będąca najważniejszym graczem na polskim rynku jachtów żaglowych,zaprezentowała w tym roku Philę 900 oraz Delphię 33 MC. Obie jednostki są z  cruiserami śródlądowymi, pierwsza z nich jest wygodna a druga wręcz komfortowa.

Największe bogactwo modeli łodzi i jachtów motorowych podziwiać można było w stoiskach Galeona – szeroką gamę małych Galii a także dwa prawdziwe hity: Galeona 305 HTS (nominowanego w konkursie European Power Boat of The Year) i ekskluzywnego 420 Fly oraz Power Boats Poland, które wystawiło kilka modeli Cobalta i Sea Raya.

Firma Taurus Sea Power zaprezentowała nowe, wyjątkowo ciche i proekologiczne silniki Yanmara o mocy od 29 do 110 KM oraz nowość silnik o mocy 15 KM. Atrakcją była nowa seria skuterów wodnych, w tym potężnych Wave Runnerów. Suzuki natomiast przedstawiła całą serię zaburtowych napędów przyczepnych oraz najnowszy szlagier – model 200 DF.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24