Wiedeń szykuje niespodzianki w gastronomii

Wiedeń słynie z dobrego smaku. W tym roku szykuje się mała rewolucja w wiedeńskiej gastronomii. Warto przyjechać i posmakować nowości.

Słynny niemiecki kucharz Juan Amador (trzy gwiazdki przewodnika Michelin w 2015 roku) przenosi się z Mannheim do Wiednia i w październiku 2015 r. otwiera tu nową restaurację Amador. Lokalizacja – dawny lokal nocny Cabaret Renz w 2. dzielnicy – zostanie zaadaptowana przez wiedeński zespół architektów Urbanauts. Konstantin Filippou, wyróżniony w 2015 roku przez przewodnik Michelin jedną gwiazdką, już w czerwcu 2015 r. otworzy nową winiarnię – bistro. Lokal o niezobowiązującej atmosferze, przystosowany dla ok. 45 osób, mieści się tuż obok restauracji Filippou w wiedeńskim Śródmieściu i specjalizuje się w biologicznych i biodynamicznych winach, winach naturalnych i wyszukanych potrawach à la carte.

Po trzech latach działalności prowadzona dotychczas według koncepcji pop-up „wielopokoleniowa” kawiarnia znalazła wreszcie stałą lokalizację. We właśnie otwartej kawiarni Vollpension w 4. dzielnicy seniorki i seniorzy serwują swoje najlepsze desery, okraszone historiami z życia. Nowy lokal jako przedsiębiorstwo społeczne wspiera komunikację pomiędzy młodym a starszym pokoleniem i przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, bo menu składa się przede wszystkim z babcinych przepisów. Największy w Austrii wybór piw z małych browarów i cydrów (150 piw butelkowych, 30 rodzajów piw z beczki) oraz bogaty repertuar soczystych i wędzonych potraw z grilla od końca marca 2015 oferuje restauracja The Brickmakers. Nowy lokal w 7. dzielnicy to stała siedziba działającej dotychczas w systemie pop-up restauracji „Big Smoke Bar & BBQ”, która w tamtym roku podejmowała gości na Kanałem Dunajskim. Na początku 2015 roku, w 1. dzielnicy, niedaleko Opery Wiedeńskiej, swoich pierwszych gości przyjęła restauracja Shiki, która oferuje nowoczesną, autentyczną japońską kuchnię z akcentami europejskimi. Ekskluzywna restauracja i brasserie to projekt odnoszącego sukcesy na światowych scenach dyrygenta i skrzypka Joji Hattori, który urodził się w Japonii i dorastał w Wiedniu. Architektura i wystrój Shiki jest dziełem biura architektonicznego BEHF Corporate Architects z Wiednia.

W bezpośrednim sąsiedztwie klubu Pratersauna powstał niedawno pierwszy w Wiedniu klub hip-hopowy. W Vie i Pee rządzi oczywiście muzyka, jednak każdy, kto podczas długich imprezowych nocy odczuje głód, może się wzmocnić przy bufecie oferującym tradycyjne wiedeńskie przeboje, jak pieczony kurczak, sznycel itp. W terminalu 2 wiedeńskiego lotniska, Figlmlüllerowie – wiedeńska rodzina gastronomów – otworzyli nową kawiarnię Daily Roast, która serwuje kawę ze świeżo palonych ziaren oraz przekąski. Wiedeński tradycyjny browar Ottakringer Brauerei także wkrótce otworzy swój własny lokal. Przy popularnym placu targowym w 16. dzielnicy restauracja Yppenplatz 4 będzie serwować piwa z pobliskiego browaru. Menu lokalu to pomysł znanego szefa kuchni Christiana Petza, którego dania w tym wypadku mocno nawiązują do wiedeńskich stoisk z kiełbaskami. Piwo rzemieślnicze można znaleźć również w tymczasowym lokalu nad Kanałem Dunajskim. Natomiast Slow Tacos Bar & Taqueria gości od maja do września 2015 r. tuż przy wiedeńskim Badeschiff, czyli pływającym basenie serwując obok piwa również tacos, churros i sałatki. Również wyróżniona jedną gwiazdką Michelin wegetariańska restauracja Tian otworzy tego lata bistro z dwoma ogródkami i dodatkowym ogrodem zimowym przy jednej z romantycznych biedermeierowskich uliczek w Spittelberg, w 7. dzielnicy Wiednia.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24