„Wiosenny powiew” z Iranu

W Galerii Lufcik Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sztuka Iranu  – Wiosenny powiew”. Licznie przybyli goście, którzy mogli podziwiać blisko sto obrazów współczesnych malarzy irańskich.

Przybyłych powitał pomysłodawca i organizator wystawy, wiceprezes warszawskiego oddziału ZPAP Tomasz Awdziejczyk, który wprowadził gości w problematykę sztuki Iranu. Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce JE Ramin Mehmanparast powitał zaproszonych dyplomatów i pozostałych gości, przypomniał o ponad 500-letnich stosunkach dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami i podziękował za zorganizowanie tej wystawy. Goście mogli posłuchać koncertu muzyki perskiej w wykonaniu kompozytora Mieczysława Eligiusza Litwińskiego i jego żony – Saby, oraz spróbować irańskich smakołyków przygotowanych przez kucharza z ambasady Iranu.

Wystawa „Wiosenny powiew” prezentuje współczesną sztukę irańską, zakorzenioną jednak w wielowiekowej tradycji. W dziedzinie miniatury Chosrawi przy pomocy tradycyjnych perskich narzędzi i technik, typowych dla mistrzów epoki Safawidów i Kadżarów (od połowy XVI do początków XX wieku) tworzy zupełnie nowe dzieła. Tacy artyści jak Arwin, Nuri oraz Zinuri, łączą tradycyjnie perskie formy i techniki formę z wątkami zagranicznymi. Kontynuują w ten sposób tendencję zapoczątkowaną w Persji pod koniec XVIII w.

„Wiosenny powiew” jest pierwszą kompleksową wystawą współczesnego malarstwa irańskiego w Polsce. Irańscy artyści zaprezentowali swoje dzieła: od tradycyjnych miniatur po nowoczesne eksperymenty formalne. Od maleńkich perełek wykonanych techniką akwarelowa z jubilerską precyzją po wielometrowe kompozycje spontanicznie nanoszonej farby.

Cechą charakterystyczną malarstwa z Iranu są wyraziste, ostre jak słońce południa zestawienia kolorów. Nie sposób odmówić im jednak osobliwej harmonii. Na wystawie w Galerii OW ZPAP reprezentowane są praktycznie wszystkie tworzone obecnie style. Każdy zwiedzający na pewno znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Obecna ekspozycja jest pierwszą z serii, którą zaplanowano w Polsce. Wystawione tu obrazy można zakupić po przystępnych cenach – już od 220 €.

Wystawę można oglądać w Galerii Lufcik Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, przy ul. Mazowieckiej 11A do 12 kwietnia 2015 r.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24