Wiślica nowym polskim miastem

Od 1 stycznia 2018 na mapie Polski pojawi się też osiem nowych miast. Wśród nich historyczna Wiślica.

Rada Ministrów przesądziła o zmianach na administracyjnej mapie Polski Powiększy się m.in. Ostrołęka i Konin. Wiadomo też, że od stycznia 2018 roku pojawi się osiem nowych miast. To m.in. Wiślica (woj. świętokrzyskie), której historia sięga IX wieku, a w czasach średniowiecza byłą ważnym ośrodkiem na ówczesnej mapie Polski. To właśnie Wiślicę książę Kazimierz Sprawiedliwy wyznaczył na główną siedzibę swojego dworu (w 1409 roku w Krakowie król Władysław Jagiełło nadał jej Prawo magdeburskie).

Miejscowość prawa miejskie utraciła jednak w 1869 i przez kolejne niemal półtora wieku nie było jej w gronie polskich miast. Trudno się zatem dziwić, że tamtejsze władze nie kryją dziś satysfakcji z decyzji rządu. „Udało się!!! Wiślica miastem! Dziś rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie, które przywraca prawa miejskie najesz pięknej Wiślicy” – czytamy na facebookowym profilu Wiślicy.

Status miasta powróci również do Józefowa nad Wisłą (w woj. lubelskim). To wieś, która prawa miejskie straciła po klęsce powstania styczniowego w 1868 roku. Na liście wsi, które od nowego roku będą miastami znajdziemy również: Otyń (w woj. lubuskim), Chełmiec (w woj. małopolskim), Sanniki (w woj. mazowieckim), Tułowice (w woj. opolskim), Łagów (w woj. świętokrzyskim), Radoszyce (w woj. świętokrzyskim).

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24