Zamek Strmol i krokodyl w roli pieska

Zamek Strmol jako jedyny z 12. oryginalnych zamków, które znajdowały się w okolicy, zachował się w nienaruszonym stanie od czasów ostatnich właścicieli. Byli nimi kolekcjonerzy sztuki, jedni z najbogatszych ludzi swoich czasów, Ksenija i Rado Hribar.

Położony o kilkanaście minut drogi od Krvavec (http://turystyka24.tv/krvavec-dla-aktywnych/) Zamek Strmol w okresie międzywojennym był własnością rodziny Fuchów, która sprzedała go Rado Hribarowi. Jego, znana z elegancji, żona Ksenija miała swoje ulubione zwierzątko – krokodyla. Znani z ekstrawagancji nowi właściciele zamku prowadzili niebanalne życie. Rado Hribar był bankierem, pierwszym prywatnym właścicielem samolotu, właścicielem fabryki słodyczy Sumi, prezesem Automobilklubu Lublany i Aeroklubu. Zgromadzili też w zamku bogatą kolekcję mebli, obrazów i innych antyków, które można podziwiać podczas pobytu w nim.

W styczniu 1944 roku, o 11 wieczorem do Zamku Strmol weszli zabójcy.  Zwyczajowo o tej godzinie nikogo już nie wpuszczano, jednak Ksenija z balkonu rozpoznała mężczyznę stojącego przed drzwiami. Otworzyła mu i… przypieczętowała tym samym swój i męża los. Nikt nie wiedział, gdzie zniknęli. Na szczątki Rado i Kseniji Hribar w pobliskim lesie natrafiono dopiero w grudniu 2015 roku. Tragiczną historię małżonków Hribar opisał Drago Jančar w powieści „I Saw Her That Night”.

Zamek Strmol stoi u podnóża Wzgórza Mansion, niedaleko miejscowości Češnjevek. Koncepcja parku wokół zamku pochodzi z XVII wieku, z główną częścią po południowej stronie, przechodzącą w trawiasty teren z jeziorem. Pierwotnie park otaczający zamek obejmował sad, cztery stawy rybne i romantyczną ścieżkę spacerową. Obecnie pozostał tylko jeden ze stawów. Wnętrze zamku wyposażone jest w oryginalne meble i cenną kolekcję dzieł sztuki. Na trzecim piętrze znajduje się ozdobiona barokowymi malowidłami kaplica oraz dwie duże sale w których odbywają się bankiety, konferencje lub wesela.

Obecnie Zamek Strmol służy jako hotel lub miejsce konferencji dla rządu Republiki Słowenii. Można go też wynająć na wyłączność („Władca zamku na jedną noc”) lub na dowolną, wysokiej klasy imprezę. Zamkowa jadalnia może pomieścić do 16 osób. Zamek Strmol jest miejscem w którym odbywają się spotkania biznesowe lub romantyczne wesela. Udostępniony jest też zwiedzającym. Warto też wstąpić do Kavarna Strmol, mieszczącej się w dawnej oficynie zamkowej, słynącej z pysznych domowych ciast i „flagowego” ciastka figowego z czekoladą.

Zamek Strmol został laureatem nagrody specjalnej „Unikatowy Zamek Roku 2018” przyznawanej przez Travel & Hospitality Awards. Więcej o zamku i okolicy na: www.grad-strmol.si oraz www.tourism-cerklje.si .

Z Warszawy do Lublany można dolecieć w półtorej godziny z Adria Airways (https://www.adria.si), łączącą Słowenię z miastami europejskimi. Adria Airways należy do Star Alliance, co zapewnia dostęp do globalnej sieci lotów do 191 krajów i 196 regularnych lotów z Lublany na tydzień. Rejsy z Warszawy do Lublany obsługiwane są przez samoloty Airbus A319 lub Bombardier.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24