Zerwij z nudą na wyjeździe

Kraków uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast historycznych w Polsce. Nawet krótka wizyta może dostarczyć wielu wrażeń. Warto pomyśleć o niestandardowym zwiedzaniu dawnej stolicy Polski. Jak zaplanować wypoczynek, aby nie dopadła nas nuda na wyjeździe?

Dobre zakwaterowanie

Kraków dysponuje szeroką bazą turystyczną, która spełnia potrzeby turystów o każdej porze roku. W centrum i jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkadziesiąt hoteli w różnym przedziale cenowym, od Mercure Kraków Stare Miasto, po hotele dla osób o niższym budżecie Ibis Stare Miasto. Warto wybrać hotel w centrum, ponieważ większość atrakcji turystycznych skoncentrowana jest w obrębie Starego Miasta i Kazimierza, dlatego odległości można pokonać spacerując i poznając najpiękniejsze zakamarki tego miejsca.

Serce Krakowa: Droga królewska

Wizytę warto zacząć od Starego Miasta, przez który wiedzie Droga Królewska. Za początek trasy ustalić można najsłynniejszy Kościół w Polsce – Kościół Mariacki przy Rynku Głównym. To jedna z najstarszych budowli w mieście. Posiada status bazyliki mniejszej w stylu gotyckim. Skupia w swoich zakamarkach dzieła Jana Matejki, czy Wita Stwosza. Z najwyższej wieży jest odgrywany co godzinę Hejnał Mariacki.

Rynek Główny stanowi największy średniowieczny plac w Europie. Znajdują się na nim Sukiennice, Kościół św. Wojciecha oraz Wieża Ratuszowa. Podziwiać tu można również wiele zabytkowych kamienic, rzeźbę Igora Mitoraja czy pomnik Adama Mickiewicza. W pobliżu Rynku Głównego znajduje się Brama Floriańska, która była niegdyś bramą wjazdową do Krakowa. Warto zwrócić uwagę na płaskorzeźbę z orłem piastowskim, którą zaprojektował Jan Matejko. By w pełni zrealizować szlak Drogi Królewskiej, trzeba odwiedzić Plac Matejki oraz Kościół św. Floriana, gdzie niegdyś witano powracających do Krakowa królów.

Malowniczą ulicą Grodzką, mijając barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła dotrzemy do wzgórza Wawelskiego z Katedrą i Zamkiem, gdzie czekają prawdziwe perły historii i polskiej architektury. Jeśli chcecie być blisko wszystkich tych atrakcji wybierzcie hotel u pobliżu np. Mercure Kraków Stare Miasto (mercure.com), który znajduje się 10 minut spacerem od Rynku. Jeśli szukacie czegoś w niższym budżecie postawcie na ibis Kraków Bronowice (ibis.com) i czerpcie radość z bliskości wszystkich atrakcji.

Miasto kultury

Kraków od lat kojarzy się z rozrywką i nieustannie rozwija swoją bogatą ofertę kulturalną. Wszyscy kojarzą Piwnicę Pod Baranami i znanych z niej aktorów. Nie jest to jednak jedyna dostępna opcja na spędzenie czasu. Podczas pobytu w dawnej stolicy Polski warto zakupić bilety do teatru lub na listopadowy koncert Korteza. To miasto kultury, w którym znajdziemy bogatą ofertę dostosowaną do preferencji każdego, ciekawe niszowe projekty, występy znanych i lubianych, a także unikatowe wystawy.

Rozwiąż kryminalną zagadkę

Odkrywanie nieznanych miejsc, rozwiązywanie zagadki kryminalnej słynnego Wampira z Krakowa – to propozycja na trzeci dzień pełen wrażeń. Tylko w tym mieście możesz wypróbować pierwszy na świecie quest kryminalny, prowadzący mrocznymi korytarzami umysłu słynnego nastolatka, który w latach 60. ubiegłego wieku siał postrach wśród mieszkańców. Questing, jest specyficzną formą zwiedzania, która polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym za pomocą narracji, ukrytych wskazówek i licznych zagadek. Cały scenariusz znajdziesz na specjalnie przygotowanej mapie, która podczas wycieczki jest narratorem prezentującym zadania i zagadki. Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej Questing lub pobrać mapę ze strony i wydrukować, by mieć ją w tradycyjnej formie. By połączyć rozrywkę intelektualną z wysiłkiem fizycznym możesz skorzystaj z hulajnóg, które swoim gościom udostępnia Novotel Kraków Centrum (novotel.com). Przydadzą się do pokonywania dystansu między zagadkami.

Fot.: materiały prasowe


Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24