Złociste plaże Portugalii

Portugalia – ze względu na długą linię brzegową – posiada setki różnorodnych plaż: od piaszczystych kąpielisk, przez urocze zatoczki, po odludne miejsca w pobliżu dzikiej przyrody. Można tu także znaleźć tętniące życiem kurorty, plaże dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy miejsca będące wyzwaniem dla surferów.

Portugalia może się pochwalić ponad trzystu plażami, którym przyznano Błękitną Flagę, oznaczenie gwarantujące czystość i bezpieczeństwo tych miejsc. Jeżeli dodać do tego smakowitą kuchnię z owocami morza, przyjaznych ludzi i ceny korzystniejsze niż w innych popularnych kierunkach europejskich, to kraj ten staje się oczywistym turystycznym wyborem.

Algarve

W Portugalii najwięcej złocistych plaż jest na słonecznym wybrzeżu Algarve, któremu kilkakrotnie w ostatnich latach przyznawano prestiżowy tytuł najlepszej europejskiej destynacji plażowej „Europe’s Leading Beach Destination” przez World Travel Awards. Błękitną Flagę uzyskało aż 88 tutejszych kąpielisk oraz 4 mariny (Albufeira, Lagos, Portimao i Vilamoura). Doceniono tym samym czystość, piękno i zróżnicowanie plaż w Algarve (są tu zarówno piaszczyste kąpieliska, jak i urocze zatoczki), infrastrukturę dostosowaną do potrzeb turystów (w tym niepełnosprawnych ruchowo) oraz atrakcje tego regionu.

Do najpopularniejszych, długich plaż Algarve zalicza się ponad 4-kilometrową Meia Praia w Lagos. Osoby preferujące odludne miejsca i kontakt z przyrodą docenią blisko 10-kilometrową plażę Praia da Ilha da Barreta, która ciągnie się wzdłuż Parku Naturalnego Ria Formosa w pobliżu Faro, uznanego za jeden z Siedmiu Cudów Natury Portugalii. Park ten, obejmujący liczne kanały, wysepki, bagna i plaże nad bardzo czystą, przejrzystą wodą, tworzy zróżnicowany ekosystem przyciągający wiele gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków. Można tu spotkać flamingi, koniki morskie czy żółwie. Na plażę można się dostać wyłącznie drogą morską – w sezonie letnim regularnie kursują na nią promy.

Jeśli ktoś nie wyobraża sobie wakacji bez dobrej zabawy, powinien przyjechać do Cascais i Estoril – kosmopolitycznych ośrodków, cieszących się zainteresowaniem arystokratów i celebrytów. Bywali tu m.in. Ian Fleming, Orson Wells, David Cameron, Bryan Adams, czy Teri Hatcher. Typowy dla tych kurortów klimat ma plaża Praia da Conceiço, z pałacem Palácio dos Duques de Loulé górującym nad kąpieliskiem oraz Praia do Tamariz, leżąca w pobliżu słynnego hotelu Palácio Estriol i imponującego fortu Forte da Cruz. Po drugiej stronie przylądka Cabo Raso znajduje się Praia do Guincho, gdzie kręcono sceny do filmu o Jamesie Bondzie „On Her Majesty’s Secret Service”.

Wyzwanie dla surferów

Zachodnie portugalskie wybrzeże cechuje silny, atlantycki wiatr oraz wysokie fale, które przyciągają miłośników surfowania. Można tu znaleźć sporty o różnym poziomie trudności. Profesjonaliści najczęściej odwiedzają Praia Supertubos w Peniche, z falami sięgającymi nawet trzech metrów wysokości. To tutaj odbywają się międzynarodowe zawody Rip Curl Pro Portugal (w połowie października). Najlepszych surferów można też zobaczyć w Cascais, na plażach Praia do Guincho (fale od 1. do 3. metrów) oraz Praia de Carcavelos (fale od 1. do 2. metrów). I to nie tylko podczas konkursu Cascais Billabong Pro (przełom września i października). Najwyższe fale w Portugalii, ale i na świecie, sięgające prawie 24. metrów, odnotowano w niewielkim miasteczku portowym Nazaré (na północ od Lizbony).

Rekord Guinessa należy do Amerykanina Garretta McNamara, który w maju 2012 roku w Praia do Norte pływał na największej w historii fali na jakiej do tej pory surfowano. Rekordowa fala miała ponad 28 metrów wysokości!

Wieloryby na Azorach

W pubie Peter’s Cafe Sport w Horta (wyspa Faial) na Azorach, do którego od niepamiętnych czasów przychodzą żeglarze z całego świata, spotkać można wielu ciekawych ludzi. Oferowane są tu rejsy podczas których można obejrzeć wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku. Pięć kilometrów od Horty znajduje się wyjątkowa Praia do Almoxarife  – z ciemnym, wulkanicznym piaskiem i doskonałym widokiem na sąsiednią wyspę oraz wulkan Pico. Na wyspie Faial dużą popularnością cieszą się też naturalne, skalne baseny Piscinas Naturais do Varadouro, które powstają podczas odpływu (zapewniona opieka ratownika, toalety, prysznice i bar). Kąpiel w takim miejscu zapewnia niezapomniane wrażenia. Podobne baseny w skałach wulkanicznych znajdują się także w Porto Moniz na północnym wybrzeżu Madery.

Tekst: Grzegorz Micuła. Zdjęcie Algarve: Turismo de Portugal.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24