Zrób to w Dubaju!

Nikt nie zna Dubaju tak jak jego mieszkańcy. Aby pomóc odkryć ukryte skarby miasta, poznać kulturę i podpowiedzieć, gdzie się udać i co zobaczyć, przedstawiamy najlepsze lokalne rekomendacje,  miniprzewodnik: Dubaj okiem mieszkańców.

Każda z plaż Dubaju oferuje coś innego. Idealną dla tych, którzy szukają bardziej spokojnego i mniej zatłoczonego miejsca jest publiczna plaża Black Palace Beach, ciągnąca się wzdłuż Al Sufouh Street, wciśnięta pomiędzy Dubai Marina i Burj Al Arab. Mimo swojej doskonałej lokalizacji jest zdecydowanie jedną z lepiej strzeżonych tajemnic miasta. Leży w pobliżu królewskich letnich pałaców w Al Sufouh. Można tu liczyć na krystalicznie czystą, błękitną wodę i przepiękne zachody słońca nad Palm Jumeirah.

Arabskie suki Dubaju są nadal kluczowym elementem codziennego życia i handlu, a błądzenie przez labirynt handlowych uliczek jest niezwykłym turystycznym doświadczeniem. Do wyboru jest Złoty Suk, na którym handluje się orientalną biżuterią, Suk z tkaninami i Suk z przyprawami, kuszący aromatami najbardziej cenionych przypraw na świecie. Podróż pomiędzy sukiem w Bur Dubai i Deira rekomendujemy odbyć abrą – tradycyjną arabską łodzią – za 1 dirhama.

Ulubionym posiłkiem mieszkańców Dubaju jest brunch weekendowy, posiłek który przypada na porę pomiędzy śniadaniem a obiadem. Tydzień roboczy trwa tu od niedzieli do czwartku. Piątkowe brunche to najlepszy czas kiedy można świętować początek weekendu. Brunchową inspiracją może być wielokrotnie nagradzana strona Mr and Mrs Brunch. W tradycyjnych słodkich smakołykach specjalizuje się piekarnia Al Reef Bakery w dzielnicy Satwa. Serwuje się tu domowej roboty słodycze, w tym baklavę, knafe, maamoul i kaak. Arabska kawa gahwa odgrywa ważną rolę w gościnności w Emiratach, ale istotną częścią kultury Dubaju jest też indyjska herbata masala, znana jako karak chai.  Gotowana na małym ogniu, powstaje z połączenia czarnej herbaty, mleka, cukru i indyjskich przypraw – kardamonu, goździków, imbiru i cynamonu. Karak jest ulubionym napojem na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, na szybkie śniadanie lub popołudniową herbatkę. Doskonałym miejscem do spróbowania karaku jest FiLLi Tea & Café przy plaży Kite Beach.

Gdzie odkryć korzenie Dubaju? Najlepiej zacząć od Dubai Creek, skąd rozrastała się dzisiejsza metropolia – to dawne, ale wciąż bijące, serce handlowego Dubaju pośród ciasnych uliczek odrestaurowanej, historycznej dzielnicy Al Fahidi. Można tu znaleźć doskonałe kadry do zdjęć, a okoliczne galerie sztuki prezentują wszystko – od kaligrafii po sztukę współczesną. Wyjątkowy jest tu butikowy hotel – galeria XVA. Wizyta w Al Fahidi nie będzie kompletna bez odwiedzenia Centrum Kulturowego Szejka Mohammeda (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding – SMCCU), położonego w samym centrum Al Fahidi.

Wyścigi wielbłądów to ulubiony sport mieszkańców Emiratów. Sezon wyścigowy trwa tu od października do kwietnia, a wyścigi odbywają się zazwyczaj w piątkowy lub sobotni poranek. Największy tor wyścigowy w Dubaju – Al Marmoum Camel Racetrack, siedziba klubu wyścigowego Dubai Camel Racing Club, znajduje się w odległości pół godziny jazdy samochodem od miasta.

Chcesz zobaczyć jak wyglądały oryginalne wioski w Dubaju? Wybierz się do Hatta Heritage Village, która została ponownie otwarta po renowacji w 2001 roku. Atrakcja ta znajduje się w samym sercu górskiego regionu Hatta w emiracie Dubaju, około 100 km od centrum miasta.

Aby uciec od zgiełku miasta udaj się nad rozległą oazę, nad jeziora Al Qudra. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć pustynnego lisa lub oryksa. Obszar ten jest domem dla 170 gatunków ptaków, w tym flamingów czy łabędzi. Na blisko 10. hektarach pustynnego krajobrazu Saih Al Salam można spędzić spokojny poranek lub miłe popołudnie. Do Al Qudra można udać się na piknik lub na przejażdżkę po torze kolarskim meandrującym po pustyni. Więcej na temat Dubaju znajdiesz na: www.visitdubai.com.

Fot: visitdubai.com

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24