Opalanie się prowadzi często do przesuszenia skóry, a także przyspieszenia procesów jej starzenia. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę zarówno przed opalaniem, jak i po opalaniu. Dziś podpowiemy, jak bezpiecznie się opalać i jak dbać o skórę po opalaniu.
Jak opalać się w sposób bezpieczny? To musisz wiedzieć!
Opalanie jest procesem długotrwałym, a przynajmniej takim powinien być. Zbyt szybkie opalanie prowadzi zwykle do oparzenia słonecznego. Nie można zatem stosować kremów czy emulsji ze zbyt niskim faktorem SPF w nadziei, że opalenizna pojawi się szybciej. To prosta droga do poparzenia słonecznego, nie mówiąc już o ryzyku rozwoju raka skóry. Dlatego zawsze należy dobierać krem z filtrem SPF dopasowany do fototypu skóry oraz panujących warunków, czyli choćby indeksu UV. Jeżeli wynosi on powyżej 5, to ochrona w postaci kosmetyku przeciwsłonecznego jest absolutnie niezbędna. W przypadku osób, które należą do fototypu 1 lub 2, czyli typu celtyckiego lub nordyckiego niezbędne jest właściwie codzienne zabezpieczanie skóry, bo już indeks powyżej 2 może w ich przypadku powodować oparzenia słoneczne. Osoby najbardziej narażone powinny sięgać po kremy z filtrem SPF 50+. Polecane są one także dla wszystkich osób o skórze wrażliwej czy atopowej. Zabezpieczenie przed promieniowaniem UVB w ich przypadku sięga ok. 98%. Z kolei ochrona przed promieniowaniem UVA według prawa unijnego musi sięgać przynajmniej 1/3 ochrony UVB. Warto zatem zauważyć, że nie ma kosmetyku, który w 100% chroniłby przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu należy unikać ekspozycji na słońce wtedy, gdy jego wartość jest najwyższa, a więc w godzinach pomiędzy 10.00 a 15.00, a także w sytuacji, kiedy indeks UV jest wysoki.
Czy można opalić się stosując kremy z wysokim filtrem, a także jak często je nakładać?
Wiele osób sądzi, że stosując kremy z filtrem SPF 30 czy SPF 50 nie będą mogły opalić swojej skóry. Nie jest to w żadnym wypadku prawda. Proces opalania w tym przypadku będzie przebiegał stopniowo, jednak z czasem także można zyskać złocistą opaleniznę. Można przy tym używać dodatkowo przyspieszaczy do opalania, które stosuje się po aplikacji kremu z wysokim filtrem na skórę, która jest już lekko opalona. Krem z SPF zawsze należy nanosić na skórę na 30 minut przed planowanym wyjściem. Ponadto proces ten należy powtórzyć, np. przebywając na plaży, w ciągu mniej więcej dwóch godzin. Jeśli jednak wcześniej skorzysta się z kąpieli wodnej, to należy osuszyć ciało, a następnie nałożyć warstwę emulsji czy też kremu z SPF. Skóra w ciągu dnia się poci, zatem ochrona cały czas nie jest optymalna. Nie należy zatem sugerować się tym, że w teorii SPF 50 ma chronić skórę przez 750 minut, co dawałoby 12 godzin ochrony. Zwykle nie nakłada się też optymalnie grubej warstwy kosmetyku, co także ma wpływ na zabezpieczenie skóry. Stąd powtarzanie aplikacji jest absolutnie niezbędne. Niezależnie od tego, czy spacerujesz po plaży, zwiedzasz miasto, czy wspinasz się w górach, musisz pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem. Noś przewiewną odzież, która pozwala skórze oddychać i chroń jak największą powierzchnię ciała w ten sposób. Zakładaj czapkę, aby zabezpieczyć się przed udarem słonecznym oraz okulary przeciwsłoneczne dla ochrony oczu.
Jak dbać o skórę po opalaniu?
Twoja skóra po opalaniu może być szorstka i ściągnięta. Zatem pamiętaj o stosowaniu kosmetyków łagodzących. Bardzo dobrze sprawdzi się balsam po opalaniu zawierający w swoim składzie aloes. Ten składnik ma działanie kojące i łagodzące. Po opalaniu odpowiednie są także kosmetyki z panthenolem, który może niwelować zaczerwienienia skóry oraz pieczenie.
Materiał promocyjny.