Wiedeń: otwarcie Hauptbahnhof w niedzielę

Redakcja

9 stycznia, 2024

W NIEDZIELĘ 14 GRUDNIA 2014 R. DLA POŁĄCZEŃ DALEKOBIEŻNYCH OTWARTY ZOSTANIE WIEDEŃSKI DWORZEC GŁÓWNY – HAUPTBAHNHOF WIEN.

Jedna z największych inwestycji miasta i jeden z największych dworców kolejowych w Europie został oficjalnie otwarty w październiku 2014. Wtedy zaczął działać budynek dworca na który przyjeżdżały pociągi podmiejskie i regionalne. Dopiero teraz, po zmianie rozkładu jazdy na zimowy, dworzec będzie przyjmował połączenia dalekobieżne i międzynarodowe, w tym pociągi z Polski. Odjechać stąd będzie można w kierunku północnym (Praga, Warszawa), południowym (Włochy, Słowenia) i wschodnim (Budapeszt). Jednak dopiero w grudniu 2015 r. dworzec w pełni przejmie funkcję międzynarodową. Pociągami dalekobieżnymi będzie stąd można udać się we wszystkie kierunki w całej Austrii i Europie. Na dworcu głównym zatrzymywać się będą trzy pociągi z Polski. Nowy rozkład przynosi spore zmiany dla połączeń z Polską. Przestaje kursować pociąg z Warszawy do Villach, który ułatwiał narciarzom dojazd do Karyntii. Powstanie za to linia, która połączy Wiedeń z Gdańskiem.

Tradycyjne połączenia z Wiednia do Warszawy i Krakowa pozostają w rozkładzie. Wszystkie pociągi kursujące do Polski do końca 2015 roku będą odjeżdżać z dworca zachodniego (Westbahnhof), a dworzec główny (Hauptbahnhof) będzie tylko przystankiem tranzytowym. Dopiero w roku 2016 dworzec główny będzie stacją docelową również dla pociągów z Polski.

Polecane: