W Północnej Walii jako hotspoty wi-fi posłużą… owce

W Północnej Walii powstał pionierski projekt, aby hotspotami na bezkresnych, zielonych terenach, były owce.

Projekt zakłada cyfryzację wsi i przysiółków chętnie odwiedzanych przez turystów poszukujących ciszy i spokoju wśród natury. Objęcie tych miejsc siecią wi-fi otworzy zupełnie nowe możliwości. Nośnikami internetu mają być błądzące po łąkach owce. Zgodnie z propozycją, zwierzęta będą nosić obroże cyfrowe, które będą nie tylko hot spotami, ale także zbiorą informację na temat zachowań owiec, poinformują o postępującej erozji gleby czy ostrzegą przed powodzią. Kierownik projektu, profesor Gordon Blair z Lancaster University twierdzi, że możliwości są nieograniczone. Jego zespół badawczy otrzymał dotację w wysokości 171.000 funtów na cel cyfryzacji obszarów wiejskich.

Owce będą stopniowo wyposażone w obroże elektroniczne, mające monitorować ich ruchy. Będą one przesyłać dane na obszarze do 5 km. Obroże mogłyby być również używane jako hotspoty Wi-Fi. Choć lepszy dostęp do Internetu w odległych obszarach wiejskich to kusząca perspektywa, profesor Blair podkreśla, że głównym celem projektu jest monitorowanie środowiska, a nie popularne aplikacje.

Ale Internet wchodzi do wsi i tej tendencji raczej nie da się zatrzymać. W Glastonbury operator komórkowy EE zainstalował hotspoty wi-fi na stojących na łące naturalnej wielkości modelach krów,  a prawdziwe owce z Yorkshire służyły jako operatorzy nosząc na sobie kamery.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24