W Północnej Walii jako hotspoty wi-fi posłużą owce

Redakcja

19 stycznia, 2024

Być może słyszeliście o Internecie rzeczy — idei, że ostatecznie wszystkie fizyczne obiekty mogą przekazywać dane przez internet innym podłączonym urządzeniom.

Już wiele urządzeń w miastach-od samochodów po termostaty-przekazuje za pośrednictwem Internetu informacje operatorom, producentom i konsumentom o ich statusie.

Ale w wiejskiej Walii, regionie, który nie jest znany ze swojej łączności, naukowcy rozpoczęli badania nad Internetem owiec, podłączając urządzenia bezprzewodowe do zwierząt gospodarskich w celu zebrania informacji.

„Większość prac nad Internetem rzeczy miała miejsce w miastach” – powiedział CNN profesor informatyki Gordon Blair Z Lancaster University. „Ale myślę, że jesteśmy dość wyjątkowi w przenoszeniu tej koncepcji na bardziej wiejskie środowisko.
„To nadaje mu zupełnie inny smak”.

Owce, nie hotspoty

Podczas gdy powszechnie donoszono, że stada owiec w projekcie mogą przesyłać Wi-Fi i poprawiać zasięg internetu na obszarach wiejskich, profesor Blair powiedział, że nie jest to cel badań.

Do tej pory badanie polega na zbieraniu danych ze stada, a nie na przekazywaniu sygnałów WiFi od zwierząt. Wątpi, czy owce mogą kiedykolwiek stać się wędrującymi bezprzewodowymi nadajnikami internetowymi.

„Martwiłbym się o zachowanie stada owiec – myślę, że owce nie są odpowiednimi zwierzętami, aby to robić.
„Inni badacze z północnej Norwegii przyglądali się reniferom. Być może renifery są bardziej indywidualistyczne w swoim zachowaniu, ale nie jestem ekspertem od zachowań zwierząt ” – powiedział.
Aby zwierzęta były efektywnymi węzłami WiFi, powiedział, że muszą być społeczne, ale rozłożone w tym samym czasie; trudne pytanie natury.

Powiedział, że piękno owiec polega na tym, że gromadzą się razem-łatwo przesyłają dane, dopóki stado nie zbliży się do internetowej stacji odbiorczej, która pobierze Dane i przekaże je badaczom z Lancaster University.

„Sygnał przechodzi od owiec do owiec do owiec-to trochę jak plotka, jeśli chcesz”.

Polecane: