Konkurs Chopinowski zachęca do odwiedzenia Polski

12 października br. zakończyły się przesłuchania II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do III etapu zakwalifikowało się 20 pianistów, w tym 3 z Polski: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring.

]Przesłuchania III etapu rozpoczynają się 14 października i potrwają do 16 października. Nazwiska pianistów zakwalifikowanych do finału poznamy 16 października późnym wieczorem.
W ciągu 4 dni II etapu Konkursu Chopinowskiego wystąpiło 43 pianistów z 16 krajów, w tym 8 z Polski. Do III etapu Jury, pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, zakwalifikowało 20 uczestników z 12 krajów, w tym: 3 z Polski, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 3 z Korei Południowej, 2 z Rosji, 2 z Kanady, po 1 z Włoch, Chorwacji, Ukrainy, Japonii, Czech, Łotwy i Chin.
Zakwalifikowani uczestnicy III etapu to: Luigi Carroccia (Włochy), Galina Chistiakova (Rosja), Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Chi Ho Han (Korea Południowa), Aljoša Jurinić (Chorwacja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Dinara Klinton (Ukraina), Aimi Kobayashi (Japonia), Marek Kozák (Czechy), Łukasz Krupiński (Polska), Krzysztof Książek (Polska), Kate Liu (Stany Zjednoczone), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin (Kanada), Dmitry Shishkin (Rosja), Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone), Zi Xu (Chiny) i Yike (Tony) Yang (Kanada).
Program III etapu obejmuje następujące utwory: Sonata b-moll op. 35 lub Sonata h-moll op. 58 lub pełny cykl Preludiów op. 28, pełny cykl mazurków spośród następujących opusów:  17, 24, 30, 33, 41, 50, 56, 59 i  dowolny utwór lub utwory Fryderyka Chopina (tylko jeżeli pozostała część występu nie wypełnia niżej określonego minimum czasu). Czas trwania występu każdego z pianistów w III etapie to 50–60 minut.
Konkursy Chopinowskie są olbrzymią promocją Polski i polskiej kultury nie tylko muzycznej. Przyciągają najwspanialsze osobistości z całego świata. Tak też dzieje się w ty roku. Od 11 do 14 października br. z wizytą w Polsce przebywa Jej Cesarska Wysokość Księżna Takamado z Japonii. Odwiedziła już Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W niedzielę 11 października, po obecności na przesłuchaniach w Filharmonii Narodowej, japońska Księżna odwiedziła jedno z najbardziej znanych miejsc, związanych z tradycją Chopinowską. Od 13 do 15 października br. z oficjalną wizytą w Warszawie przebywa para królewska z Belgii: Król Filip i Królowa Matylda. Pierwszego dnia swojej wizyty Królowa Matylda wraz z małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzi Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

fot. Alexei Tartakovsky/chopincompetition2015

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24